Akıllı Gündem

Dünyanın en büyük siber güvenlik şirketinin CEO’su hack’lendi

Dünyanın en büyük siber güvenlik şirketinin CEO’su, internet korsanları tarafından hacklendi. Dünyada 60 ülkede şirketlerin siber güvenliğini sağlayan Securitas AB’nin CEO’sunun bu olaydan sonra deyim yerindeyse başına gelmeyen kalmadı. 

Dünyanın en büyük siber güvenlik şirketinin CEO’su hack’lendi

Şirketlerin siber güvenliğini sağlayan dünyanın en büyük şirketi Securitas AB‘nin başındaki isim Alf Göransson, siber korsanlar tarafından hack’lendi. Hacker’lar mart ayında ilk önce Göransson’un kimliğini hack’ledi. Ardından adına kredi çekildi ve kişisel hesapları sıfırlandı. Dünyada 60 ülkede şirketlerin siber güvenliğini sağlayan şirketinin CEO’su sadece hack’lenmekle kalmadı. Üstelik Alf Göransson, hack’lendiğinin haberdar değildi. Ta ki internet korsanları Alf Göransson hakkında iflas başvurusunda bulunana kadar. Geçtiğimiz pazartesi günü mahkeme kararıyla iflası onaylandı. Ardından İsveç Şirketler Kayıt Ofisi, ünlü yöneticinin CEO’luğunu düşürdü. Göransson’un şirketi daha sonra olayı polise aktararak CEO’nun hack’lendiğini belirtti. Mahkemenin de iflas kararını geri çekmesi için başvuru yapıldı. Sonunda mahkeme iflas kararını geri çekti, ticaret ofiside Alf Göransson’a CEO’luk sıfatını geri verdi.

Ancak daha önce bu eşi görülmemiş siber suç şirketin merkezi İsveç’te yeni bir tartışmayı gündeme getirdi. Dünyanın en büyük refah seviyelerine sahip ülke, sıklıkla dijital ödemelerin nakit kullanımını ortadan kaldırdığı ve evsizlerin bile kredi kartına sahip olduğu konularında eleştiriliyor. Yüzde yüz şeffaflığı savunan ülkede her resmi işlem düzenli şekilde belgelendiği gibi halkın erişiminede tamamiyle açık. İsveç vatandaşları cep telefonlarından çalışma arkadaşlarının maaşına kadar her bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ