Akıllı Gündem

Dünyadaki açlık çeken insan sayısı korkutucu seviyelerde

Birleşmiş Milletler 2016 dünya açlık endeksini açıkladı. 

Dünyadaki açlık çeken insan sayısı korkutucu seviyelerde

Araştırmalara göre açlıkla mücadelede dünyada son on yılı aşkın bir süredir,önemli mesafeler kaydedildi ama hala yürünecek çok yol var. Çünkü 800 milyon insan hala açlık sınırının altında yaşıyor. Birleşmiş Milletler’in 2030 yılına kadar dünyada sıfır açlık hedefine ulaşılabilmesi için çok büyük aşamalar kaydedilmesi gerekiyor. 2016 dünya açlık endeksi verilerine göre, son yıllarda uygulanan açlıkla mücadele meyvelerini vermeye başladı. 2000 yılından bugüne kadar dünya genelinde açlık oranı yüzde 29 azaldı. Ancak buna rağmen dünyada yaklaşık 800 milyon aç insan olduğu belirtiliyor. Raporda, bu sayının 2 sene önce 840 milyon olduğuna dikkat çekiliyor.

Endekse göre Türkiye’de açlık oranı yüzde 5’inde altında. Türkiye, açlığın en az olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Dünyada açlığın en fazla olduğu ilk 5 ülke Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Zambiya, Haiti ve Madagaskar.

Bu ülkeleri ise Yemen, Sierra Leone, Afganistan, Doğu Timor ve Nijer takip ediyor.

Yaşanan savaş ortamı nedeniyle Suriye, Libya ve Kongo gibi bazı ülkelerle ilgili bazı ayrıntılı verilere ulaşılamadığından, bu ülkeler endekste yer almıyor.

Dünyada yaşanan çatışmalar ve savaşlar açlığın nedenlerinin başında geliyor. Dünya liderlerinin geçen yıl ortaklaşa aldıkları kararla, 2030’a kadar dünyadaki açlığın bitirilmesi hedefleniyor. Bunu gerçekleşebilmesi içinse siyaset, ekonomi ve sivil toplumun kararlılıkla çalışması gerekiyor.

akilligundem.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ