Akıllı Gündem

Dünya devlerinin gözü Polonya’da

Ülkemizin yarı yüzölçümü ve nüfusuna sahip Polonya’nın otomotiv sektörü dev markalara ev sahipliği yapıyor. Tanıdığımız birçok markanın üretim yaptığı Orta Avrupa ülkesi Polonya’nın otomotiv sektörünün ulaştığı boyutlar ve tarihçesi şaşırtıyor.

Dünya devlerinin gözü Polonya’da

Otomobil imalatı çok eskilere dayanan Polonya’nın otomotiv sektöründe ulaştığı rakamlar birçok ülkeyi kıskandıracak boyutlarda. İsterseniz Polonya’nın otomotiv sektörüne geçmeden önce ülkeyi kısaca bir tanıyalım. Orta Avrupa ülkesi olan Polonya, 313 bin km2 yüzölçümü ile ülkemizin yarısı kadar bir büyüklüğü sahip. Yine ülkemizin yarı nüfusuna sahip Polonya’da 38 milyon 500 bin kişi yaşamakta.

Polonya’nın çok ilginç bir otomotiv geçmişi bulunmakta. Çok kısa bundan bahsetmek istiyoruz. Çünkü Türkiye’de de bazı bilinir otomobiller Polonya’da üretilmektedir. Baktığımızda Polonya’da otomobil imalatının çok eski olduğunu görüyoruz. Ülkede otomobil imalatı 1893 yılına dayanıyor. Bazı otomobil meraklısı okuyucularımız bilirler, Polonya’ya has bir marka var; Ursus markası.

Ursus markası ilk olarak otomobil üretmeye başlıyor ama daha sonra tarım araçlarına, traktör üretimine yöneliyor. Ursus, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra da askeri araçlar, küçük tanklar, zırhlı personel taşıyıcıları ürettiğini görüyoruz.

ursus

Polonya’da 2. Dünya Savaşı’ndan sonra, otomobil imalatının ciddi artış gösterdiğini söylemek mümkün. Mesela 1980’lere geldiğimizde yılda yaklaşık 400 bin otomobilin Polonya’da imal edildiğini söyleyebiliriz.

Polonya’da gerçekten tarihi olarak yer alan bir firma var; Fiat firması. Fiat, 1920’lerde fabrikasını Polonya’da kurmuş ve yaklaşık bir asırlık bir geçmişi var. Türk otomobilseverler için de tarihi açıdan önemli. 1990’lar da Türkiye’ye gelen bir araç var; Fiat 126 Bis. Bunu meraklı olan otomobilseverler iyi hatırlayacaktır. Özellikle öğrencilerin ve alt gelir sahibi binlerce aileninin kullandığı, Türkiye’ye gelen 126 Bis’ler Polonya imalatıdır.

ursus2-390x205

Esasında Polonya’daki otomobil imalatının çok ciddi bir seviyeye geldiği dönem ise Avrupa Birliği’ne girdiği dönem olan 2004 yılıdır. Polonya 2004 yılında AB’ye girdi. 2013 yılına gelindiğinde çok ciddi imalat seviyelerine ulaştı.

Bu üretimi rakamsal olarak açıklayacak olursak, yılda toplamda 900 bin otomobilin, yaklaşık 90 bin de ticari aracın imal edildiğini görüyoruz. Yani yılda 1 milyona yaklaşan bir imalat söz konusu. Otomotiv sektöründe 110 bin kişinin görev aldığını görüyoruz. Milli gelirin yüzde 20’ye yakınının otomotiv sektöründen geldiğini söyleyemek mümkün. Ancak üretim çeşitli nedenlerden dolayı günümüzde 600 binli rakamlara geriledi.

 

Ülkenin otomotiv sektöründeki diğer bir başarısı ise dünya markalarına üretim üssü olarak hizmet vermesi. Hepimizin yakında tanıdığı otomobil firmalarının Polonya’da imalat tesisleri var. Ford, Fiat, Volvo, Volkswagen, Toyota gibi dünya markaları hem otomobil hemde otomobil için gerekli yedek parçaları Polonya’da üretiyorlar.

akilligundem.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ