Akıllı Gündem

Dün rekor kayıp yaşayan TL, bugün en çok değer kazanan oldu!

Dün rekor kayıp yaşayan TL, bugün en çok değer kazanan oldu!

Yazar: Şenay Şerefoğlu

ABD ve Rusya arasında yaşanan Suriye gerginliğinde dün tansiyon arttı ve iki taraftan gelen restleşme ile hem ruble hem de TL rekor düşüşler yaşadı. Gün başında tehdit mesajı yayımlayan Trump, sonrasında Rusya ile ilişkilerin iyi olmasından yana olduğunu ifade eden yeni bir açıklama yaptı. Trump’ın söylemlerini bir miktar yumuşatmasının ardından bugün ruble ve TL dolar karşısında en çok değer kazanan gelişen ülke paraları oldu.

Son duruma baktığımızda İran, Suriye ve Rusya’nın karşısında ABD, Fransa ve İngiltere yer alırken Çin, İtalya ve Almanya ise diplomasi taraftarı olduklarını açıkladılar.
Gün içinde en yüksek 4,16 seviyesini gören USDTRY kuru önce 4,12’ye geriledi, ardından TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın ‘gerekmesi durumunda ilave sıkılaşma yapabiliriz’ ifadesinin ardından 4,10 seviyesine gerileyerek %0,80 kayıp yaşadı.

Bu hafta yaşanan rekor yükselişlerin ardından piyasalar TCMB’nin GLP’de faiz artışına gitmesine ihtimal vermeye başladı ve beklentiler kurun düşmesine destek oluyor. Ancak jeopolitik risklerin artması durumunda olası faiz artışının etkisi de maalesef ki sınırlı kalabilir. Bununla beraber eğer riskler azalır ve faiz artışı da gelirse kurda 4,0 seviyesi altı söz konusu olabilir.

Dünkü raporumuzda da belirttiğimiz gibi kurda yaşanacak geri çekilmelerde ilk takip edeceğimiz seviye 4,08 ve bu seviyenin bugün görülmesi ile yarın 4,03’e doğru düşüş devam edebilir.

Mart’ta yaşanan düşüşte TL iç nedenlerin etkisi fazlaydı, ancak son haftaki fiyatlamada jeopolitik riskler belirleyici oldu ve bu konudaki olumsuz gelişmelerin devam etmesi kurdaki düşüşlerin sınırlı kalmasına neden olabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ