Akıllı Gündem

Dövizdeki mevcut durum geçici, zaman zaman dalgalanma olur, etkileri sınırlı ve geçici–Yıldırım

Dövizdeki mevcut durum geçici, zaman zaman dalgalanma olur, etkileri sınırlı ve geçici–Yıldırım

ANKARA, 23 Mart (Reuters) – Başbakan Binali Yıldırım, döviz piyasasında son dönemde yaşanan durumun geçici olduğunu belirterek, zaman zaman dalgalanmalar yaşanabileceğini kaydetti.

Yıldırım, Cuma namazı ardından gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, dövizdeki dalgalanmalar için “Geçici bir durumdur” dedi.

Türkiye’nin dünyaya açık bir ekonomi olduğunu, bu nedenle zaman zaman döviz piyasasında dalgalanmaların yaşanmasının doğal karşılanması gerektiğini belirten Yıldırım, “Etkileri sınırlıdır; asıl olan orta ve uzun vadede ekonominin sağlıklı şekilde işlemesidir… Ekonomimizle ilgili değerlendirme kuruluşlarının açıklamaları ve birtakım spekülasyonlar gidişatı olumsuz etkilemez” dedi.

Küresel ticaret savaşlarının oluşabileceği bir küresel dünya ve ABD’de faiz artışlarının hızlanabileceği endişeleri aralarında TL’nin de yer aldığı gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kaybetmesine neden oluyor.

Öte yandan Türkiye’ye özgü enflasyondaki katılık, cari açıkta yükselişin sürmesi, Moody’s’in not indirimi, jeopolitik ve siyasi endişeler geçen haftaki gibi son dönemde TL’nin benzer para birimlerinden negatif ayrışmasında belirleyici rol oynuyor. Bu gelişmelerle dolar/TL tarihi zirvesini gece saatlerinde test ettikten sonra 4 seviyesinin altında işlem görüyor.

Türkiye ekonomisinin makro gerçekleşmelerini “iyi” sözleriyle tanımlayan Yıldırım, bütçe gelirlerinin planlanandan daha yüksek olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

“Çok yakında da özel/süper teşvik dediğimiz teşvik sistemini de kamuoyu ile paylaşacağız. Ekonomi açısından herhangi bir tereddüde mahal yok.”

Ekonomi yönetimi cari açığı ithalat kanalıyla önümüzdeki 3-4 yıllık süreçte 20 milyar dolara ulaşabilecek büyüklüklerde aşağı çekmeye çalışıyor. Bu kapsamda başta ara malı olmak üzere otomotivin de aralarında yer aldığı yedi sektörde ithalatı yerine yurtiçinde üretime yönelik yeni teşvik sistemleri geliştiriyor. Bu teşvikler “süper ” ya da “proje bazlı” teşvik sistemleri olarak da adlandırılıyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ