Akıllı Gündem

Döviz kurlarındaki artışın mantıklı, makul hiçbir izahı yok; bizi döviz kuru üzerinden terbiye edemezler –Erdoğan

Döviz kurlarındaki artışın mantıklı, makul hiçbir izahı yok; bizi döviz kuru üzerinden terbiye edemezler –Erdoğan

ANKARA, 12 Nisan (Reuters) – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan döviz kurlarındaki artışın mantıklı, makul hiçbir izahının olmadığını ve ekonomide emin adımlarla yola devam ettiklerini belirterek Türkiye’nin döviz kuru üzerinden terbiye edilemeyeceğini söyledi.

Erdoğan, Başkentray Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Ekonomide aktif rol oynayanlar, finans sektörünün içinde olanlar eğer Suriye’deki bu gelişmeleri bahane ederek ülkemize ekonomik terör estirmeye çalışıyorsanız yanlış yaparsınız. Bunları gayet iyi biliyoruz. Yeri geldiğinde bunun hesabını verir, bunun bedelini ödersiniz. Döviz kurlarındaki artışın makul, mantıklı, işin kitabına uygun bir izahı yok” dedi.

Küresel ekonomide kırılganlığa yol açacak herhangi bir gelişmenin haberini almadıklarını da belirten Erdoğan “hiç endişe etmeyin, Türkiye yoluna devam ediyor, bizi döviz kuru üzerinden terbiye edemezler” dedi.

TL son bir aylık süreçte yaklaşık yüzde 7 değer kaybı ile rublenin ardından dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi konumunda.

Analistler TL’deki değer kaybını iç siyasi gelişmeler, yüksek enflasyon ve yüksek cari açığın oluşturduğu makro dengesizlikler, jeopolitik endişeler ve küresel risk iştahına bağlıyorlar. yandan Erdoğan konuşmasında, İstanbul boğazda meydana gelen son kazanın ardından Kanal İstanbul ihalesinin bir önce yapılması gerektiğini gösterdiğini de söyledi.

Erdoğan “Kanal İstanbul’un ihalesini yapmamız olmazsa olmaz hale geldi, son boğazdaki kaza bunun önemini ortaya koydu. Daha bekleyemeyiz, bu ihalenin süratle yapılması lazım” dedi.

Geçen haftasonu İstanbul’da bir yük gemisi tarihi bir yalıya çarparak hasar vermişti.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ