Akıllı Gündem

Döviz kurları tarihi rekor yükseliş yaşıyor!

Döviz kurları tarihi rekor yükseliş yaşıyor!

Investing.com – Geçen hafta rekor kıran EUR/TRY, GBP/TRY ve CHF/TRY kurları haftanın ilk işlem gününde rekor seviyeyi tazeledi ve sepet kur da 4,40 ile tarihi zirveyi gördü. Sterlin, TL karşısında %1,50 ve Euro, TL karşısında %1,0 üzerinde yükselişte.

22 Kasım’da 3,9820 ile tarihi rekor kıran USD/TRY kuru, devam eden süreçte bir miktar düşüş yaşadı ve en düşük seviyeyi 3,7145 ile 15 Ocak’ta gördü. Şubat ayı içinde 3,7370 seviyesine gerileyen kur, ayın son haftalarında 3,80 yakınlarında fiyatlandı.

Mart ayına 3,80 seviyesinde başlayan kur, devam eden günlerde hafif alıcılı fiyatlandı, ancak geçen hafta itibariyle ataklarını hızlandırdı ve bugün de 3,95’i aştı.

Kurda yaşanan yükselişte hem TL kaynaklı riskler hem de küresel riskler etkili oluyor. Özellikle yatırımcıların risklerden kaçınması gelişen ülke para birimlerinde kayıplara neden olurken enflasyon ve cari açıktaki artış, devam eden sınır ötesi operasyonlar ve TCMB’nin faiz artırmayacağı algısı TL’nin kırılganlığını yükseltiyor.

Çarşamba günü yapılacak FOMC toplantısı öncesinde dolar güne alıcılı başladı ve majör para birimlerinden sterlin hariç tamamı karşısında yükseliş yaşarken gelişen ülke kurlarının da tamamı karşısında değer kazanıyor.

TL, geçen hafta en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi olarak grubundan negatif ayrışmıştı, ancak bugün de TL, dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olarak haftaya negatif başladı.

Piyasalar bu ayki FOMC toplantısından faiz artışı bekliyor, ancak piyasaların yakından takip edeceği en önemli gelişme ise Fed’in yıl içi faiz öngörüsünü değiştirip değiştirmeyeceği olacak. Eğer Fed, 3 olarak öngördüğü faiz artışını 4’e yükseltir bununla beraber enflasyon, büyüme ve istihdam beklentilerini de yukarı yönlü revize ederse dolar tarafında sert yükselişler yaşanabilir.

3,95 seviyesine yükselerek rekor seviyeye çok yaklaşan USDTRY kuru, bu hafta dolar olumlu gelişmelerle yeni rekor seviyeyi görebilir, ancak Fed’in beklenti dışında bu toplantıyı sadece faiz artışı ile kapatması ve dolarda yaşanacak düşüşe karşın kurdaki geri çekilmeler sınırlı kalabilir.

Son saat itibariyle TL varlıklardaki güncel fiyatlama:

USD/TRY 3,9505

EUR/TRY 4,8612

GBP/TRY 5,5530

CHF/TRY 4,1440

Sepet Kur 4,40

Gram Altın 166,35 TL

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ