Akıllı Gündem

Donald Trump görevden alınabilir mi

ABD Başkanı Trump’ın medyaya uyguladığı yasağın tartışmaları büyüyor. Öyle ki Trump’ın görevden alınıp alınamayabileceği bile konuşuluyor.

Donald Trump görevden alınabilir mi

ABD Başkanı Donald Trump’ın yemin töreninin üzerinden yaklaşık bir ay geçti. 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarını ülkeye sokmamak için imzaladığı şok karar, yargıyla restleşme, yıkılan devlet teamülleri, diplomatik skandallar, telefonda azarlanan dünya liderleri, kabine içi itiş kakış ve istifalar, son olarak da ana akım medyaya getirilen akreditasyon sınırlamasıyla Beyaz Saray tartışmaların merkezinde yer almaya devam ediyor. Gallup araştırma şirketine göre Trump’a halk desteği görevi  Barack Obama’dan devraldığında yüzde 42 iken geçen hafta yüzde 38’e düştü.

DANIŞMANI İSTİFA ETTİ

Daha da önemlisi Trump’ın 7 Müslüman ülke için getirdiği ülkeye giriş yasağının yargı blokajı nedeniyle şimdilik kadük kalması ve kabinesinin kilit ismi Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in Rusya ile perde gerisindeki ilişkilerinin deşifre olması sebebiyle istifa etmesi, ‘yönetemiyor’ diyen müesses nizamın değirmenine su taşıdı.

GÖREVDEN ALINIR MI

Dünyanın bir numaralı koltuğuna oturduğu daha ilk ayda üzerine türlü ‘görevden alınma’ senaryoları yazılan ilk başkan olarak Trump şimdiden tarihe geçmiş durumda. Washington’da ‘impeachment’ (görevden alma) mümkün mü diye konuşuluyor.
Zira ABD Anayasası, Kongre’ye başkanın yetkilerini kötüye kullanmasını engellemek adına görevden alma yetkisi veriyor. Azil gerekçelerinin başında vatana ihanet ve rüşvet var. Azlin sorgulanmaya başlanmasını temel sebebi ise Flynn’in Trump daha başkanlık görevini devralmadan Rus Büyükelçi ile görüştüğünün ortaya çıkmasıyla istifa etmiş olması. Kimse Flynn’in Rusya ile herhangi bir teması Trump’ın onayı ya da bilgisi olmadan yapmış olabileceğine ihtimal vermiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ