Akıllı Gündem

Dolarda yeniden 3.90 TL seviyeleri görülür mü

‘FED faiz artıracak’ beklentisi doları yeniden hareketlendirdi. 3.55 TL’ye kadar gerileyen Dolar/TL kuru, 3,75 TL seviyelerine geldi. Peki dolardaki yün neresi. Dolarda düşüş trendi sona mı erdi? İşte uzmanların dolar beklentisi.

Dolarda yeniden 3.90 TL seviyeleri görülür mü

Piyasalar, bu haftaki FED toplantısın­dan çıkacak faiz kararına odaklandı. Sonrasında ise TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak kararlara takılacak. FED’in mart ayında faiz artırımı yapacağını fiyatlayan piya­salar, geçen hafta dolar/TL’yi 3,75’in üzerine taşıdı. Böylece faiz artışı fiyat- lanmış oldu. Şimdi gözler FED açıkla­malarından gelecek diğer faiz artırım kararlarına çevrildi. Piyasalarda bu yıl içinde dört faiz artışı yapılacağına dair beklenti oluştuğunu ifade eden uzman­lar, bu algının nasıl şekilleneceğine bakılacağını söylüyor.

FED’in açıklamalanndan sonra bu yıl için dön faiz artırımının da mümkün ola­bileceği şeklinde bir algı oluşursa, dola­rın Gelişmekte Olan Ülkelere (GEÜ) karşı değer kazanmaya devam etmesi bekleniyor. Bu durumda dolar/l’I. kuru da 3,80 üzerine doğru hareket edebilir. Bazı uzmanlar ise bu yıl için dört faiz artırım kararının fazla olduğunu, bunun üçte kalabileceğini söylüyor.

‘3,55’e olan gevşeme hareketini tamamladı”

Gökalp İçer Kapital FX Genel Müdürü

“Mevcut koşullarda dolar/TL’nin 3,55’e olan gevşeme hareketini tamamladığını ve yeniden destek aldığını düşünüyoruz. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın piyasanın agresif beklentilerine cevap vermediği konuşması sonrasında tekrar yukarı doğru ivmelenen bir kur hareketi var. Bu eğilim devam ederse dolar/TL’nin aşağı dönmesi zor olabilir ve daha geniş resimde 3,90 üzerindeki zirve seviyelerine doğru bir eğilim de beklenebilir. Bu bakımdan FED’in akabinde TCMB’nin faizler konusunda alacağı karar da son derece önemli olacak. Mevcut koşullar zaten ek sıklaştırmayı gerektiriyor. FED’in faiz artırmasıyla ABD’de reel faizler artacak ve gelişmekte olan ülkelerden çıkış yaşanacak. Piyasada TCMB’nin de buna karşı bir hamle yapması gerektiği beklentisi var. Diğer taraftan dolar endeksindeki ve ABD 10 yıllık tahvil faizindeki yukarı hareketin de kurdaki yükselişte etkili olduğunu görüyoruz.”

‘Yukarıda 3,90-4,10 geniş bandı hedef”

Cüneyt Paksoy Saxo Capital Markets Strateji Uzmanı

“İçerde TCMB’nin kararlı ve proaktif yönetim anlayışı içinde çoklu politika adımlarıyla devamlı yükselen kur algısının şimdilik dağıldığını ve oynaklığın azaldığını görüyoruz. Ama dışarda FED ve içerde çift haneye yükselen enflasyon nedeniyle dolar/

TL tarafında geri çekilmenin beklentilerimiz dahilinde 3,55’lere kadar uzansa da burada kalıcı olamayarak mevcut işlemlerde 3.70-3,80 aralığına tekrar geri dönüldüğünü izliyoruz. 3,80 üzerinde kaldıkça ve 3,85 üzerinde kuvvet kazandıkça tüm zamanların rekoru olan 3,94’leri de içinde barındıran 3,90-4,10 geniş bandı potansiyel hedef olacak. Aşağı yönlü hareketlerde kalıcı ve anlamlı bir hareket için 3,70 altına geçilerek önemli bir destek haline gelen 3,50-3,65 bant aralığına doğru bir hareketin gelmesi gerekiyor!’

3,80 TL ZORLANABİLİR

Dolar/TL ocak ayında 4 TL seviye­sine kadar dayanmışken, Türkiye Cum­huriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) farklı enstrümanlarla dolaylı olarak faizde yaptığı artırımla 3,55 civarına kadar gevşemişti. Yaklaşık bir aydır da gevşeme sürüyor, en azından yukarı sert hareketler görülmüyordu. Ancak uzmanlara göre, dolar/TL parkesinde şubat ayı taşında yaşanan kırılma hare­keti için seviye 3,75 ve üzerinde kaldığı sürece parite 3,80’i zorlayabilir. Ama öncesinde 3,77’nin yukarı yönde kırıl­ması gerekiyor. Geçtiğimiz haftalarda piyasanın düzeltme yaptığı 3,60-3,75 bandının yukarı yönde kırılması ile piyasa kendine daha yukarıda bir bant aralığı belirleyebilir. Kurda tansiyonun
düştüğünü söyleyebilmek için ise 3,68 altında kapanışların tekrar görülmesi gerektiği ifade ediliyor.

“MB MÜDAHALESİ GELEBİLİR”

Dış piyasada dikkatler FED’de iken iç piyasada ise faiz kararından sonra Merkez Bankası’mn nasıl hareket ede­ceğine bakılacak. FED faiz artırırsa TCMB’nin geç likidite penceresi faizi ile gecelik borç verme faizini 100’er baz puan kadar yukarı çekebileceği ifade ediliyor. Uzmanlara göre, TCMB, FED etkisi, dolar endeksi ve ABD 10 yıllık- larının faizi normalleşene ve yurtiçinde enflasyon tekrar yüzde 10’lann altına kalıcı bir şekilde inene kadar daha sıkı bir para politikası izleyecek.

Yuniçinde bir başka faktör ise refe­randum sürecine girilmesi olacak. Piya­salar referandumdan çıkacak karara da odaklanmış durumda.

Uzmanlara göre, hükümetin eko­nomik reformlara hız vermesi ve küre­sel ekonomik büyüme beklentisiyle verilerde iyileşme görülmesi yatırımcıya TL ve ‘İT cinsi varlıklara talep için güven verebilir. Kötümser bir senaryoyu tetik- leyebilecek unsurlar ise FED’in daha sıkı bir para politikası uygulaması, jeopolitik risklerin artması, yurtiçinde başkanlık sistemine geçiş referandu­mundan hayır çıkması nedeniyle yeni­den seçim sarmalına girilmesi olarak sıralanıyor.

TL HALA KIRILGAN

Yatırım Finansman Başekonomisti Can Uz, yıl sonu için dolar/TL’de 3,72 seviyesini bekliyor. Bunda temel argü­manı ise Merkez Bankası’nın sıkı duru­şunu koruyacağı ve tüm yukarı yönlü beklenmedik hareketlere karşı sıkılığını artıracağını düşünmesi. Uz, bu konuda şunları söylüyor: “TCMB, bunun için farklı enstrümanlar kullanabilir. Bunu yılbaşından beri yaptı. Kendi rezervle­rini rahatsız etmeyecek şekilde olmalı. Direkt döviz müdahalesi beklemiyo­ruz. Spekülatif artışları engellemek için sıkılığını biraz artırır. Dövizde yatırım anlamında fazla marj görmüyoruz.”

İş Yatırım analistleri, geçen yıl yapılan faiz indirimleri, makro ihtiyati tedbirlerdeki gevşeme ve Türkiye’nin toplam -356 milyar dolar tutarındaki net uluslararası pozisyonu dikkate alındı­ğında, TL’nin risk algısındaki bozulmaya karşı en kınlgan para birimlerinden biri olduğuna dikkat çekiyor. îş Yatırım, FED’in bu yıl üç faiz artışı yaptığını varsaydığı baz senaryosunda, enflas- yonist baskı ve küresel risk iştahındaki bozulma nedeniyle Dolar/TL’nin yılı 4 civarında tamamlamasını bekliyor.

HSBC Türkiye Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy ise Merkez Bankası’nın TL’deki zayıflığa karşı attığı adımlar yanında gelişen piyasa para birimlerindeki olumlu seyrin de etkisiyle dolar kurunda oynaklığın önemli ölçüde düştüğünü söylüyor. Fakat Aksoy, önümüzdeki döneme dair gelişmelerin Türkiye piyasalanna yatırım konusunda temkinli duruşun korunması gerektiğine işaret ettiğine de dikkat çekiyor. Aksoy, “Yurtiçinde yüksek enflasyon ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yukarı yönlü hareket riski TL cinsi tahvil faizlerinde düşüş alanının sınırlı olduğuna işaret ediyor. Diğer yandan, Merkez Bankası’nın adımla­rına rağmen Türkiye’nin yüksek dış finansman ihtiyacı ve riskler TL’nin değer kazanma potansiyelinin düşük olduğunu ima ediyor” diyor.

NELER ÖNERİLİYOR?

Dolar/TL’de gevşeme harekelinin bittiğini ifade eden uzmanlara göre, önümüzdeki dönemde döviz piyasaları biraz daha dalgalı olacak gibi görünü­yor. Bu yüzden yine istikrarlı bir seyir beklememek gerekiyor, önümüzdeki dönemde mevcut riskler biraz daha portföyü dengeleme ihtiyacını anıra­bilir. Bu yüzden portföylerde dövize verilen ağırlık düşürülerek sabit getirili enstrümanlar tutuluyor. Uzun vadede elinde düşük maliyetlerden doları olanlar tutmaya devam edebilir. Çünkü uzun vadede yukarı trend hareketi­nin devam edeceği beklentisi hakim. Bunun haricinde, spot piyasada dolar mahvedenmiş olanlar swap maliyeti olmadığı için yine bekleyebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ