Akıllı Gündem

Dolar/TL’den yeni rekor geldi!

Dolar/TL’den yeni rekor geldi!

Investing.com – Güne yükselişle başlayan USD/TRY kuru %1,20 kazançla 4,0470 seviyesine yükselerek tarihi rekor kırdı. Kurda bugün yaşanan sert yükselişte dolardaki değerlenmenin yanında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifa ettiği haberleri de etkili oldu.

Bilindiği gibi Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden sorumlu Bakan Mehmet Şimşek, geçen hafta ekonomiye dair açıklamalarda bulunmuş ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sert eleştiri almıştı. Mehmet Şimşek’in istifa ettiği haberine ilk cevap Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi. Kalın, Mehmet Şimşek’in istifasına ilişkin iddialara yönelik, şu anda böyle bir gündem olmadığı belirtti, ancak piyasalarda bu haberin etkisi TL satışlarını hızlandırdı.

Mart ayında ABD Başkanı Trump’ın ithal çelik ve alüminyuma ek vergi uygulanması kararının ardından piyasalarda riskler arttı ve özellikle kırılganlığı yüksek olan para birimlerinde düşüşler yaşandı. Bu gelişmelere Çin ile yaşanan gerginliğin eklenmesi satışları derinleştirirken yurt içindeki verilerde görülen bozulma da TL’nin rekor kayıplar yaşamasına neden oldu.

USD/TRY kuru bugün 4,0470 ile tarihi rekor kırarken EUR/TRY kuru da %1,0 kazançla 4,9660 seviyesine yükseldi. CAD/TRY kuru %1,15 kazançla 3,1665 seviyesine yükselerek rekor kırdı. Türk Lirası bugün dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke parası oldu ve TL, kendi grubundan negatif ayrışıyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ