Akıllı Gündem

Dolar/TL’deki yükseliş devam edebilir!

Dolar/TL’deki yükseliş devam edebilir!

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Türk Lirası, gece Asya seansında tarihi rekor düşüş yaşamasının ardından dolar karşısında 3,96; euro karşısında 4,89; sterlin karşısında 5,59 ve frank karşısında da 4,18 seviyelerinde fiyatlanıyor.

2017’nin son çeyreğinde ekonomik, siyasi ve jeopolitik risklerle rekor düşüşler yaşayan TL, devamında kısmi toparlanma gösterdi ve döviz kurlarında da çok hissedilir düşüşler yaşanmadı. Dolar kuru üzerinden baktığımızda;

Aralık ve Ocak aylarında ABD Dolar Endeksi son zamanların en kötü performansını gösterdi, bu süreçte USD/TRY kuru 3,9820 rekor seviyeden 3,72’ye gerileme gösterdi, ancak bu toparlanma dolardaki zayıf seyre karşın sınırlı kaldı. Doların Şubat ayında dip seviyeden yükselişe geçmesine karşın USD/TRY kurunun yükselişi ise sınırlı oldu ve ayı 3,80 yakınlarında kapattı.

Mart ayına gelişen ülke kurları negatif başladı, çünkü hem yaklaşan toplantı öncesi beklentiler yükseldi hem de ABD Başkanı Trump’tan gelen yeni kararlar küresel riskleri artırdı.

TCMB, Mart toplantısında faiz değişikliğine gitmedi, ancak enflasyondaki risklere vurgu yaptı, ardından Moody’s kredi notumuzu düşürdü, ancak ilk haftada yaşanan enflasyon, kredi not değişimi ve TCMB toplantısına kur sınırlı tepki verdi. 12 Mart’ta açıklanan cari açığın ardından 3,85’e yükselen kur, 15 Aralık’tan sonraki en düşük seviyeyi gördü. Devamında alımlar arttı ve kur geçen hafta 3,9250 direncini test etti. Bu haftaya da yükselişle başlayan kur, 3,9540’a yükselmesinin ardından Fed ile ilk defa 3,8990 seviyesine geriledi, ancak düşüş çok kısa süreli oldu ve dün günü 3,93 üzerinde kapattı.

Asya seansında ilk saat 3,9450 yakınlarında fiyatlanan kur, çok kısa sürede 4,0365 seviyesine yükselerek tarihi rekor kırdı. Rekor seviyenin görülmesinin ardından en düşük 3,96 seviyesine gerileyen kur, şimdilik bu direnci koruyor.

Hafta içindeki raporlarımızda kurda 3,9620 direncinin kritik olduğunu belirtmiştik ve kur, ilk atağın ardından şimdilik bu direnci koruyor. Eğer haftalık kapanış bu seviye üzerinde olursa yeni haftada 4,0 üzeri ataklar tekrarlanabilir. Sert atağın başlangıç seviyesi olan 3,94 düzeltmelerde takip edeceğimiz en yakın seviye olacak.

Kısa vadede izleyeceğimiz direnç seviyeleri: 3,9620 üzerinde 4,00 – 4,05 – 4,10; destek seviyeleri: 3,94 – 3,91 – 3,89

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ