Akıllı Gündem

Dolar/TL tekrar 3,99 üzerine yükseldi

Dolar/TL tekrar 3,99 üzerine yükseldi

Investing.com – 12 Mart’ta açıklanan cari açık verisinin ardından yükselişini hızlandıran USD/TRY kuru Cuma günü Asya seansında 4,0365 ile tarihi rekor kırdı. Haftaya 3,96 seviyesinden başlayan kur, Pazartesi 3,9960 ve dün de 3,9970 seviyesine yükseldi. Bugün güne 3,98 yakınlarında başlayan kur %0,33 kazançla 3,9950 seviyesine yükseldi.

Enflasyon, 2017’nin son çeyreğinde rekor yükseliş gösterdi ve TL, yüksek enflasyondan oldukça negatif etkilendi, bunun yanında jeopolitik riskler ve siyasi gerginlikle beraber USD/TRY kuru Kasım ayında 3,9820 ile rekor kırdı. Sonrasında enflasyon baz etkisi ile bir miktar gerileme gösterdi, ancak son ayda istenen düşüşü sağlayamadı. Enflasyon verisinin ardından TCMB, Mart ayı PPK toplantısında enflasyon riskine vurgu yaptı ve sıkı duruşun korunacağını tekrarladı. PPK toplantısından hemen sonra Moody’s’in kredi notumuzu indirmesi ve cari açığın da artması TL’deki baskıyı artırdı. Aynı süreçte küresel risk iştahının da bozulması ile TL, son haftalarda en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu.

4,0365 ile rekor seviyenin görülmesinin ardından kurda yaşanan geri çekilmeler 3,96 seviyesinde sınırlı kalırken 4,0 seviyesine doğru ataklar ise sürüyor. TL, dün de dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olurken bugün rubleden sonra 2. sırada yer alıyor.

Dolar cephesine baktığımızda ABD Hazine Bakanının Çin’e uygulanması planlanan 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisine gerek kalmadan daha iyimser bir anlaşmaya varılacağını açıklaması ticaret savaşları endişesi ile yaşanan satışları bir miktar azalttı. Ardından Trump’ın da pozitif açıklamaları ile dolar dün bir miktar toparlanma gösterdi.

Bugün ABD’den gelecek 4.çeyrek büyüme rakamları ve askıdaki konut satışları takip edilecek, olumlu veriler dolarda değerlenme sağlayabilir, ancak piyasaların gündeminde ticaret savaşları ilk sırada yer alıyor.

Günün devamında dolardaki yukarı yönlü seyrin korunması ve EUR/USD paritesinde yaşanacak düşüşler USD/TRY kurunun 4,00 seviyesini görmesine neden olabilir. Geri çekilmelerde ise 3,96 ilk destek konumunda.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ