Akıllı Gündem

Dolar/TL Teknik Analiz

Dolar/TL Teknik Analiz

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Cuma gün başlangıcında 4,0365 ile rekor kıran USD/TRY , haftaya 3,96 üzerinde başladı. Dün 3,9960’a yükselen kur geri çekilmelerde 3,96 seviyesini korudu ve bugün yine bu seviyeden güne başlayan kur, %0,35 kazançla 3,9830 seviyesini gördü.

Dolar, dün küresel piyasalarda düşüş yaşadı, ancak bugün dip seviyeden hafif toparlanma gösteriyor ve majör para birimlerinin tamamı karşısında yükselirken gelişen ülke para birimlerinin de çoğu karşısında değer kazanıyor.

Dolarda baskı yaratan ticaret savaşları endişesi bu hafta biraz azalmış görünüyor ve Hazine Bakanı Mnuchin’in iyimser açıklamalarının ardından ABD piyasalarında da toparlanma yaşanıyor.

Ticaret savaşları endişesi küresel piyasalarda tedirginlik yarattı ve risk iştahında da azalmanın olması özellikle gelişen piyasalarda satışlar yaratırken para birimlerinde de düşüşe sebep oldu. Ancak bu süreçte en büyük değer kaybının Türk Lirası’nda yaşanması, yurt içindeki gerek ekonomik gerek siyasi gerekse de jeopolitik risklerin etkisinin yüksek olmasından kaynaklandı.

Kur tarafında rekor seviyelerin görülmesinin ardından fiyatlamalar hala yüksek olurken altın tarafında da rekor denemeleri devam ediyor.

USD/TRY kurunda 3,9620 direnci üzerindeki fiyatlamanın devam etmesi durumunda ilk etapta 4,0 isteği de artabilir, buna karşın görülecek geri çekilmelerde 3,94 seviyesi ilk destek konumunda.

Sert yükselişin ardından düzeltmelerin sınırlı kalması ve seviyelerin yüksek olması kurdaki yukarı yön isteğini artırabilir.

3,9620 direnci üzerinde 4,0-4,05 aralığı; 3,9620 direnci altında da 3,94 takip edeceğimiz en yakın seviyeler.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ