Akıllı Gündem

Dolar/TL rekor yükselişlerini sürdürüyor

Dolar/TL rekor yükselişlerini sürdürüyor

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Dün 23 Mart’ta görülen rekor seviyeyi kıran USD/TRY kuru, bugün de 4,0660 ile yeni rekor seviyeye yükseldi.

Kur neden bu kadar yükseliyor? Sorusunun şu an için ek bir sebebi yok, mevcut dış ve bilhassa iç dinamikler TL’de değer kaybı yaratıyor.

Enflasyon Mart’ta aylık %0,99 oranında artış gösterdi, ancak birçok ürünün fiyatında artış yaşanması enflasyonun çok daha hissedilmesine neden oldu. Bununla beraber cari açık artmaya devam ediyor, ancak son olarak siyasi kanattaki gelişmeler fiyatlamalara negatif yansıyor.

Siyasi partilerin erken seçimi çok kere gündeme getirmesi belirsizliğe neden olurken kabinenin ekonomik kanadında olası değişim (yetkililerden ve ilk ağızdan bu konuda net açıklamanın gelmesi TL’de toparlanma sağlayamadı ve daha önce olmayan bir kaygı, şimdi düşük de olsa var) belirsizliği de var.

TCMB’ni Nisan toplantısında döviz kurundaki artışın önüne geçebilmek için faiz silahını kullanmayacağı düşünülüyor ve merkezin ek araçlarının da yetersiz kalacağı algısı TL’yi yıpratan bir diğer iç etken.

Dolar cephesindeki gelişmelerin kur üzerindeki etkisi TL’ye oranla daha düşük, ancak bugün açıklanacak istihdam kalemlerinin beklentileri aşması kurda 4,07 denemesine neden olabilir. Haftalık kapanışın 4,0 seviyesi üzerinde olması 4,10 hedefli alımları destekleyebilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ