Akıllı Gündem

Dolar/TL rekor seviyeyi her an aşabilir!

Dolar/TL rekor seviyeyi her an aşabilir!

Yazar: Şenay Şerefoğlu

3,94 seviyesinden çok sert 4,0365 seviyesine yükselerek rekor kıran USD/TRY kuru geçen hafta 4,0150’den 3,9350’ye kadar gerileyerek düzeltme yaptı, ancak günlük bazda önemsediğimiz 3,96 seviyesi altındaki hareketler sınırlı kaldı.

Haftaya 3,96 seviyesinden hafif alıcılı başlayan kur, dün 3,99 üzerine yükselirken bugün de 4,0270 ile rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

TL, bugün dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi olurken TL’yi Güney Kore wonu, Güney Afrika Randı ve ruble takip ediyor. Fiyatlamalara baktığımızda kırılganlıkları fazla olan paraların değer kaybı da gruba göre fazla oluyor.

Mart ayında rekor düşüşler yaşayan TL, Nisan ayına da olumsuz başladı ve dün açıklanan enflasyon verisine her ne kadar sert tepki verilmese de yüksek olan enflasyonun yükselmeye devam ettiği de görüldü.

Yüksek enflasyon, yüksek cari açık, jeopolitik riskler, siyasi kaygılar ki şimdilik yok dense de erken seçim endişesi piyasalarda fiyatlanan etkenler arasında yer alıyor. İçerideki bu negatif gelişmelere küresel risklerin de eklenmesi TL’nin değer kaybını genişletmesine neden oluyor.

USD/TRY kurunda 3,96 seviyesi rekorlara neden olacak kritik bir eşikti ve bu seviyeyi aşarak rekora çok yaklaşan kurda 4,05 ilk psikolojik direnç konumunda olurken geri çekilmelerin 3,96 altında sınırlı kalmasını bekliyoruz.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ