Akıllı Gündem

Dolar/TL kurunda bugün hangi seviyeler görülebilir?

Dolar/TL kurunda bugün hangi seviyeler görülebilir?

Investing.com – 22 Kasım’da 3,9820 ile rekor yükselişinin ardından dün 3,95’i aşarak en yüksek seviyeyi gören USD/TRY kuru güne 3,94 seviyesinden başladı. EUR/TRY kuru ise 4,8707 ile bugün yeni rekor seviyeyi gördü.

Tür Lirası varlıklarda yaşanan sert düşüşle beraber euro, sterlin ve frank kurları tarihi seviyelere yükselirken sepet kur ve Gram Altın da rekor kırdı.

Küresel fiyatlamalar arasında TL’deki kayıp daha fazla ve TL, gelişen ülke para birimlerinden en çok değer kaybeden olarak negatif ayrışıyor. TL’deki değer kaybının fazla olmasında hem iç nedenler hem de yabancı yatırımcıların işlem pozisyonlarını kapatmaları etkili oluyor.

Yarın gerçekleşecek FOMC toplantısı öncesinde dolar tarafında hafif gerileme yaşanıyor ve gelişen ülke paralarının çoğu bugün dolar karşısında alıcılı fiyatlanıyor. TL de geçen hafta ve dünkü sert kayıplarının ardından bugün dolar karşısında %0,20 gerileme yaşıyor.

Bugün küresel piyasalarda öncelikli öneme sahip veri açıklaması bulunmuyor ve yarınki Fed toplantısı öncesinde bekleyiş hakim, eğer işlem hacmi bugün zayıf olur ve dolarda da gerileme devam ederse USD/TRY kurundaki yükseliş de sınırlı kalabilir.

Yarınki Fed toplantısında yetkililer, yıl içi faiz artışına dair şahin söylemlerde bulunur ve ekonomik tahminlerde de yukarı yönlü revizyona giderlerse dolarda görülecek yükseliş kurda da yukarı yönlü harekete neden olabilir.

Bugün USD/TRY kurunda 3,94 tabanının korunması durumunda 3,96’ya doğru alımlar devam edebilir, 3,94 tabanı altına gerilemede ise 3,91 gün içi destek olarak takip edilebilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ