Akıllı Gündem

Dolar/TL haftaya sakin başladı

Dolar/TL haftaya sakin başladı

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Türk Lirası, geçen hafta değer kaybını bir miktar azaltarak dolar karşısında 3,93 seviyesine kadar yükseldi, ancak haftaya önemli 3,96 seviyesinden başladı. Paskalya tatili nedeniyle birçok piyasanın kapalı olmasıyla işlem hacmi bugün zayıf.

Dolar tarafında ise ticaret tarifeleri nedeniyle baskı sürüyor ve ABD’nin Çin’e uygulamaya karar verdiği 60 milyarlık ek verginin ardından Çin de 100 üzerinde ABD malına %15 ile %25 aralığında ek vergi uygulayacağını açıkladı.

Bu hafta USD/TRY kurunda yarın açıklanacak enflasyon rakamları ve Cuma açıklanacak istihdam verisi volatiliteyi artırabilir, ancak dolar tarafında verilerin etkisi gümrük vergisi gündemi nedeniyle sınırlı kalabilir.

Yarın açıklanacak enflasyon rakamlarının özellikle aylık bazda %1 üzerinde artış göstermesi TL negatif etki yaratabilir, buna karşın yıllık bazda çift hanenin korunması da kırılganlığını korumasına neden olabilir.

Bugün USD/TRY kurunda 3,96 yakınlarındaki sakin seyrin sürmesi beklenirken geri çekilmelerde 3,94 seviyesini takip edeceğiz. 3,96 altındaki fiyatlamanın sınırlı kalması 4,0 isteğini artırabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ