Akıllı Gündem

Dolar/TL ‘Güvercin Fed’ ile gerileyebilir!

Dolar/TL ‘Güvercin Fed’ ile gerileyebilir!

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Piyasalarda gözler bugünkü Fed toplantısına çevrildi ve öncesinde dolar tarafında gerileme yaşanırken euro ve altın ise yükselişte.

Geçen hafta atağa geçen USD/TRY kuru, günler sonra dünkü seansta günü düşüşle kapattı ve bugün de 3,93 üzerinde zorlanıyor.

Piyasalar bugünkü FOMC toplantısında komitenin 25 bp faiz artırmasına kesin gözüyle bakıyor ve bu kararın volatilite yaratması ise beklenmiyor. Ancak yetkililerin yıl içi 3 olarak ön gördüğü faiz artışı tahminini 4’e yükseltmesi durumunda dolar tarafında hızlı yükseliş görülebilir. Bu olasılıkta USD/TRY kurunda 3,96’ya doğru ataklar yaşanabilir.

Yakın dönemdeki gelişmelere baktığımızda ücretler tarafındaki toparlanma düzenli değil ve enflasyon da oldukça yavaş ilerliyor, ancak istihdam piyasası ise güçlenmeye devam ediyor. Kişisel gelir ve harcamalar tarafında ise tasarruf hala ön planda. Mevcut göstergelerin Fed’i en azından Mart toplantısı için 4 kararına götürmesine pek ihtimal vermiyoruz. Buna karşın Fed, öngörüde değişiklik yapmamasına karşın sözlü yönlendirme ile beklentileri artırabilir.

Gerek küresel ve gerekse iç dinamiklerle hızlı kayıplar yaşayan TL’nin kısa vadede toparlanma göstermesi için bugünkü FOMC toplantısının güvercin geçmesi gerekiyor ve bu olasılıkta USD/TRY kurunda ilk tepki olarak 3,89’a doğru geri çekilme görülebilir. Lakin TL tarafındaki kırılganlık düşüşlerin sınırlı ve kısa süreli kalmasına neden olabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ