Akıllı Gündem

Dolar/TL güne nasıl başladı?

Dolar/TL güne nasıl başladı?

Investing.com – Türk Lirası, 12 Mart itibariyle yaşadığı hızlı değer kaybını dün de sürdürdü. Dolar dün günün ilk yarısında majör ve gelişen ülke kurlarının tamamı karşısında düşüş yaşarken sadece TL karşısında değer kazandı ve TL, kendi grubundan negatif ayrıştı.

Geçen hafta 4,0365 ile tarihi rekor kıran USD/TRY kuru, dün 3,9965 seviyesine yükselmesinin ardından günü 3,96 üzerinde kapattı. EUR/TRY, GBP/TRY ve CHF/TRY kurları da dün yükseliş yaşadı.

Bugün güne 3,9610 seviyesinde başlayan kur %0,30 kazançla 3,9770 seviyesine yükselerek gün başındaki zirveyi gördü. Günün devamında kurda görülecek geri çekilmeler 3,96 seviyesini korursa tekrar 4,0 denemesi olabilir.

Türk Lirası, beklenen düşüşü gösteremeyen enflasyon verisi ve ardından TCMB’nin Mart toplantısında enflasyona dikkat çekmesinden volatil olarak çok etkilenmemişti. PPK toplantısının hemen ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, kredi notumuzu düşürmüş, cari açık ve dışa bağımlılığa dikkat çekmişti. Moody’s kararına da sert tepki vermeyen TL, cari açığın ardından düşüşünü hızlandırdı. Cari açığın yüksek gelmesi ile aynı süreçte küresel risklerin de artması ve gelişen ülkeler için talebin azalması TL’nin kan kaybını hızlandırdı.

Geçen hafta euro, dolar, sterlin, frank kuru ve sepet kur tarihi seviyelere yükselirken yurt içinde altın fiyatları da yine rekor kırdı. Bu haftaya TL, son 2 haftaki kadar sert kayıpla başlamasa da yine de günlük bazda kurlardaki yüksek seyir devam ediyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ