Akıllı Gündem

Dolar/TL Fed sonrası 3,90 seviyesi altına geriledi!

Dolar/TL Fed sonrası 3,90 seviyesi altına geriledi!

Investing.com – Piyasaların merakla beklediği Fed toplantısı dün gerçekleşti ve komite beklentilere paralel olarak 25 baz puan faiz artırdı. Yılın ilk faiz artışının gerçekleştiği toplantıda karar oy birliği ile alınırken noktasal grafiklerde yani 2018 için 3 olarak öngörülen faiz tahmininde ise değişikliğe gidilmedi.

Faiz artışının fiyatlandığı toplantıda tahminlerde değişikliğe gidilmemesi ile piyasalarda rahatlama görüldü ve dolar satışları hızlandı. Fed Başkanı Powell’ın mevcut göstergelerin kademeli faiz artışını desteklediğini açıklamasının ardından ABD Dolar Endeksi 89,60 seviyesine gerilerken USD/TRY kuru da dün ilk tepki olarak 3,9040 seviyesine geriledi.

FOMC toplantısının etkisi piyasalarda bugün de sürüyor ve ABD Dolar Endeksi %0,25 düşüşle 89,40 seviyesine gerilerken USD/TRY kuru da bugün 3,8990 ile günün ilk yarısındaki en düşük seviyeyi gördü.

Günün devamında kurda 3,89 desteğine doğru düşüş devam edebilir, ancak küresel ve iç dinamiklerde risklerin devam etmesi kurdaki düşüşlerin sınırlı kalmasına neden olabilir.
22 Kasım’da 3,9820 ile rekor kıran USD/TRY kuru, sonraki haftalarda 3,72 seviyesine kadar gerileme gösterdi, ancak son hafta hem TL tarafındaki göstergelerin beklentileri aşarak riskleri yükseltmesi hem de küresel risklerin gelişen ülke paralarında değer kaybı oluşturması ile kur 3,95 seviyesi üzerine atak gösterdi. Bu sert yükselişin ardından bugün 3,90 seviyesi altına inen kurda fiyatların hala yüksek olduğunu unutmamak gerekiyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ