Akıllı Gündem

Dolar/TL Fed öncesi 3,93 yakınlarında hafif satıcılı fiyatlanıyor

Dolar/TL Fed öncesi 3,93 yakınlarında hafif satıcılı fiyatlanıyor

Investing.com – Bugün TSİ 21.00’da Mart ayı FOMC toplantı kararı açıklanacak. Piyasalar yılın 2. ancak Powell’ın ilk kez başkan olarak katılacağı FOMC toplantısında 25 baz puan faiz artışı bekliyor.

Fed, Aralık toplantısında 25 bp faiz artırmış ve 2018 için de 3 faiz ön görüsünde bulunmuştu. Ocak toplantısında faiz artışı yapmayan komite, 3 ön görüsünü korudu, ancak Yellen dahil bazı yetkililer sonrasında enflasyondaki düşüşe dikkat çekmişti. Bu süreçte hem yetkililerden gelen kaygılı açıklamalar hem de Trump’ın politikaları doların değer kaybını genişletmesine neden oldu.

Powell, senato ve meclise yaptığı sunumda ABD ekonomisindeki güçlü seyrin süreceğine ve enflasyonun da yükseliş göstereceğine inandığını açıklamıştı. Powell’dan gelen açıklamalar ve verilerin de beklentileri karşılaması ile piyasalar komitenin yıl içinde 4 faiz artışına gidebileceğine ihtimal vermeye başladı.

Bugünkü toplantı Fed’in ekonomiye, risklere ve faiz artışına nasıl baktığını göstereceği için oldukça önemli, ancak bununla beraber küresel risklerin arttığı bir dönemde yapılan toplantı volatilitenin de sert olmasına neden olabilir.

Gelişmiş ülke para birimlerinde çok sert hareketler yaşanmayabilir, ancak gelişen ülke para birimlerinin kırılganlığı daha yüksek olduğu için gelecek şahin ifadeler kurlarda sert ataklara sebep olabilir.

Küresel risklerin artması, gelişen ülke piyasalarında satışların hızlanması ve jeopolitik risklerin de güncelliğini koruması ile TL, cari açık verisinin ardından sert kayıp yaşadı. Dün 3,9525 seviyesine yükselen kur, bugün günün ilk yarısında 3,93 seviyesi altına indi, ancak geri çekilmeler şimdilik sınırlı kalıyor.

Günün devamında faiz kararına yaklaşıldıkça volatilitenin artmasını bekliyoruz ve faiz kararını canlı olarak okuyucularımızla paylaşacağız.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ