Akıllı Gündem

Dolar/TL bu hafta rekor seviyeyi zorlayabilir!

Dolar/TL bu hafta rekor seviyeyi zorlayabilir!

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Geçen hafta 3,9250 direncini test eden USD/TRY kuru, yeni haftaya da alıcılı başladı ve 3,94 seviyesini aştı. TL, geçen hafta en çok değer kaybı yaşayan gelişen ülke para birimi olurken bugün de dolar karşısında en çok düşüş yaşayan para birimi oldu.

Yaklaşan Fed toplantısı ise bu hafta kurun önündeki en büyük risk. Fed’in bu haftaki toplantıda yılın ilk faiz artışını gerçekleştirmesi bekleniyor, ancak fiyatlamalar yapıldığı için faiz artışının dolar tarafında kuvvetli bir etkisinin olmasını beklemiyoruz. Asıl kritik nokta, Fed’in yıl içi 3 faiz ön görüsünü 4 ‘e yükseltmesi olacaktır ve bu olasılıkta dolarda görülecek değerlenme ile USD/TRY kurundaki ataklar hızlanabilir.

Rekor seviyenin görülmesinin ardından yaşanan düşüşlerin 3,70’lerde sınırlı kalması ve küresel dinamiklerde risklerin artması TL’de kayıplara neden oluyor, ancak kabul etmek gerekir ki TL’nin bu kadar kırılgan olmasında iç nedenler etkili oluyor.

Bu hafta küresel piyasalarda beklenmedik bir gelişme olmaz ve Fed kanadında da şahin açıklamalar gelirse USDTRY kuru rekor seviye olan 3,98’i test edebilir.
3,9250 üzerindeki fiyatlamalarda ilk olarak 3,9620 direncini takip edeceğiz ve bu direnç üzeri ise artık yeni rekor seviyelerin görülmesine neden olabilir. Kurda yaşanacak geri çekilmelerde şimdilik 3,87 ilk destek konumunda.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ