Akıllı Gündem

Dolar/TL 4,02’ye yaklaşarak rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü

Dolar/TL 4,02’ye yaklaşarak rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü

Investing.com – Enflasyondaki yükseliş, cari açığın giderek artması, devam eden jeopolitik riskler, Moody’s’in not indirimi ve küresel gelişmeler TL’nin Mart ayında rekor kayıplar yaşamasına neden oldu. 23 Mart’ta Asya seansında 4,0365 ile rekor kıran USD/TRY kuru, bu yükselişinin ardından geçen hafta 4,0150’ye yükseldi, ancak aynı gün yaklaşık 8 kuruş geriledi.

Haftaya 3,96 direncinde başlayan kur, ilk etapta 3,98 üzerini gördü, dün enflasyon verisine çok sınırlı tepki veren kur, akşam saatlerinde doların yükselmesi ile 3,99’u aştı.
Bugün 3,99 üzerinde alıcılı seyir izleyen USD/TRY kuru, son saatte alımlarını hızlandırdı ve rekor sonrası en yüksek seviyeye çıktı.

TL, bugün dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi olurken USD/TRY kuru %1 kazançla 4,02’ye yaklaştı.

TL, Mart ayında gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrışarak dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olmuştu ve TL’deki kırılganlığın yüksek olmasında iç dinamiklerdeki bozulmanın etki olduğu belirtiliyor.

Enflasyonun çift haneyi koruması ve buna karşın fiyatlardaki yükselişin aylık bazda devam etmesi yakın vadede enflasyonda iyimser bir gerileme olmayacağı endişesi yaratırken cari açıkta da yükseliş sürüyor.

Son saat itibariyle döviz kurlarındaki son fiyatlama:

USD/TRY 4,0190

EUR/TRY 4,9282

GBP/TRY 5,6510

CHF/TRY 4,1885

CAD/TRY 3,1418 Kanada doları, TL karşısında bugün tarihi rekor kırdı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ