Akıllı Gündem

Dolar/TL 4,0 seviyesine yükselirken Euro/TL rekora yaklaştı

Dolar/TL 4,0 seviyesine yükselirken Euro/TL rekora yaklaştı

Investing.com – Cuma günü Asya seansında 4,0365 seviyesine yükselerek rekor kıran USD/TRY kuru, hafta içinde 3,99 üzerine atak gösterdi ve bugün 4,0 seviyesini test etti. Aynı dakikalarda EUR/TRY kuru da 4,9640 seviyesine yükseldi ve sepet kur 4,7775 ile rekor kırdı.

TL, 12 Mart itibariyle dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu ve günlük bazda bugün rubleden sonra en çok değer kaybeden para birimi.

Türk Lirası’nda yaşanan sert düşüşlerde hem iç hem de dış faktörlerin etkisi oluyor. Ticaret savaşları ve merkez bankaların politikaları küresel piyasalardaki risk iştahını düşürürken gelişen ülke para birimlerinde kayıplar yaşanıyor, ancak TL’nin en kırılgan özelliğe sahip olmasında yüksek enflasyon ve yüksek cari açıkla beraber jeopolitik riskler ve iç belirsizlikler de etkili oluyor.

Dolar 2017’de yaklaşık %10 değer kaybı yaşadı ve USD/TRY kuru 3,39 seviyesine kadar geriledi, ancak Ekim ayı itibariyle yurt içinde TL üzerindeki baskıların artması ile kur yükselişe geçti. Kasım ayında enflasyonun son zamanların en yüksek seviyesine çıkması ve cari açığın da artması ile kur 3,9820’ye yükselerek tarihi rekor kırdı.

Doların Aralık ve Ocak aylarında gerilemesi, buna karşın enflasyonun da baz etkisi ile bir miktar düşmesi, büyümenin beklentileri aşması ve küresel piyasalarda alımların artması ile kur, rekor seviyeden 3,70’lere kadar geriledi.

Devam eden süreçte 3,85-3,72 aralığında fiyatlanan kur, Mart ayında artan risklerle kademeli yükselişe geçti. ABD Başkanı Trump’ın ithal çelik ve alüminyum ile başlattığı gümrük tarifesini genişletmesi, son olarak Çin’e 50 milyar dolarlık ek vergi uygulanması piyasalarda ticaret savaşları endişelerini artırdı. Bu süreçte yaşanan satışlar para birimlerinde düşüşe neden oldu. Hemen akabinde enflasyonda istenen düşüşün sağlanamaması, cari açığın beklentileri aşması, Moody’s’in kredi notumuzu düşürmesi ve devam eden sınır ötesi operasyonla beraber kurda hızlı ataklar yaşandı.

3,87 direncini kırarak alımlarını hızlandıran kur, FOMC toplantısı öncesinde 3,95’e yükseldi. Fed’in 2018 için 3 faiz tahminini değiştirmemesi ile 3,8990 seviyesine kısa süreli gerileme yaşayan kur devamında ataklarını hızlandırdı.

23 Mart’ta Asya seansında 4,0365 seviyesine yükselerek rekor kıran kur, bu hafta geri çekilmelerde 3,96 tabanını korudu ve 3,99 üzerine atak gösterdi. Bugün güne 3,98 seviyesinden başlayan kur alımlarına devam ederek 4,0 seviyesini test etti.

Günün devamında piyasalarda yeni bir haber etkisi gözlenmez ve ABD’den gelecek büyüme rakamları da beklentileri aşarsa dolardaki toparlanmayla beraber kurda 4,0 seviyesi üzerine yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde 3,96 önemli destek konumunda.

4,9720 ile rekor kıran EUR/TRY kuru bugün 4,97 seviyesine yükseldi ve gün içinde TL’deki kayıpların sürmesi durumunda EUR/TRY kurunda yeni rekor seviyeler görülebilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ