Akıllı Gündem

Dolar/TL 4,0 seviyesinde istekli görünüyor

Dolar/TL 4,0 seviyesinde istekli görünüyor

Bugün açıklanan TÜFE Mart’ta aylık %0,99 yıllık %10,23 artış gösterirken çekirdek enflasyon %11,94’ten %11,44’e geriledi. Üretici fiyatları da Mart’ta yıllık %13,71’den %14,28’e yükseldi. Veri, beklentilerin çok hafif üzerinde gelirken TL üzerindeki ilk etkisi ise sınırlı oldu.

Enflasyon, Mart’ta korkulan artışı göstermedi, ancak istenen düşüşü de gösteremiyor. Kurdaki yükseliş enflasyona olumsuz yansırken enflasyondaki yükseliş de kuru tetikliyor ve uzun zamandır bu döngüde olan etkinin Mart’taki yansıması sınırlı kaldı, ancak Nisan ayı bu anlamda kötü geçebilir.

Haftaya 3,96 seviyesinden hafif alıcılı başlayan kur, bugün de en yüksek 3,9850’yi görmesinin ardından 3,97-3,98 aralığında fiyatlanıyor, ancak kurdaki yukarı yön isteği dikkat çekiyor.

TL tarafında negatif fiyatlama devam ederken dolar cephesinde ise ticaret endişeleri gündemin ilk sırasını meşgul etmeye devam ediyor. ABD ve Çin arasındaki gümrük kotalarının giderek artması ve son olarak Trump’ın Amazon şirketini de eleştirmesi karşılıklı misillemenin devam edeceğini gösteriyor.

Dolar, haftaya hafif alıcılı başladı, ancak fiyatlamalar şimdilik zayıf, günün devamında dolardaki toparlanma USD/TRY kurunun 4,0 seviyesine doğru yükselmesine neden olabilir ve olası geri çekilmeler 3,97 altında sınırlı kalabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ