Akıllı Gündem

Dolar/TL 3,99 seviyesi üzerine yükseldi

Dolar/TL 3,99 seviyesi üzerine yükseldi

Investing.com – Güne 3,97 seviyelerinde başlayan USD/TRY kuru, enflasyon verisinin ardından 3,9850 seviyesine sınırlı yükseliş yaşadı. Enflasyonun Mart’ta aylık bazda %0,99 ile beklentinin hafif üzerinde gelmesine ilk etapta sert tepki vermeyen kur, sonrasında tekrar 3,97 yakınlarına geriledi.

Günün 2. yarısında doların toparlanma göstermesi ve ABD seansının açılışının ardından doların günlük bazda kazancını artırmasıyla EUR/USD paritesi 1,2250 seviyesine gerilerken gelişen ülke kurlarının çoğu da düşüşe geçti. Hem paritedeki düşüş hem gelişen ülke kurlarındaki gerileme ile USD/TRY kuru son saatte kazancını artırarak 3,9935 seviyesine yükseldi.

Gelişen ülke kurlarındaki fiyatlamada etkili olan dolar, bugün %0,30 yükseliş yaşarken petrol fiyatlarında da %0,50 üzerinde yükseliş yaşanıyor. Güvenli liman olan altın ve yine güvenli liman özelliği taşıyan yen ve frank tarafında da düşüş yaşanması gelişen ülke kurlarında geri çekilmeye neden oluyor.

Ruble bugün %1,15 değer kaybı ile dolar karşısında en çok gerileyen gelişen ülke para birimi oldu, TL tarafındaki kayıp ise %0,60.

4,00 seviyesini geçen hafta aşan ve 4,0150’ye yükselen USD/TRY kuru, aynı gün 3,9350’ye kadar gerilemiş, kazançlarının bir kısmını silmişti, ancak yeni haftaya 3,96 seviyesinde başlayan kur, haftanın 2. işlem gününde de yükseliş yaşıyor.

Günün devamında 4,00 seviyesi en yakın psikolojik direnç olarak takip edilecek.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ