Akıllı Gündem

Dolar/TL 3,99 seviyesi altına geriledi

Dolar/TL 3,99 seviyesi altına geriledi

Investing.com – Kuzey Kore lideri Kim Jon Un’un Çin seyahati ve Çin yetkililerinin Kuzey Kore lideri Kim Jon Un’un silahsızlaşmaya gideceği haberleri doların gün içi yükselişini destekledi. Jeopolitik ve siyasi risklerin azalması piyasalarda da sakinlik sağladı.

Dün açıklanan 4. Çeyrek büyüme rakamlarının beklentileri aşması ve reel tüketimin de 4. Çeyrekte artması ile dolar dün hem majör hem de gelişen ülke paraları karşısında değer kazandı.

Cuma günü Asya seansında 4,0365 seviyesine yükselerek rekor kıran USD/TRY kuru, hafta içinde 4,0 seviyesine doğru ataklar gösterdi ve dün 4,0150’ye yükseldi. Kurda yaşanan yükselişte EUR/USD paritesinin 1,23’e doğru gerilemesi, gelişen ülke kurlarının çoğunun dolar karşısında zayıflaması ve TL üzerindeki mevcut riskler etkili oldu.

Bugün ülkemizden son çeyrek büyüme rakamları açıklandı ve TUİK raporuna göre Türkiye ekonomisi 2017’nin 4. Çeyreğinde %7,3 büyüme göstererek beklentileri aşarken yıl genelinde de %7,4 büyüme gösterdi. Hane halkı nihai tüketim harcamaları 2017 yılı 4. çeyreğinde %6,6 artarken yıl genelinde %6,1 arttı.

Güne 4,0 seviyesi üzerinde başlayan USD/TRY kuru olumlu büyüme verisine TL lehte tepki vermedi ve geri çekilme sınırlı kaldı, ancak son saatte USD/TRY kuru %0,50 düşüşle 3,9870 seviyesine geriledi.

Günün devamında ABD’den kişisel tüketim ve harcamalar verisi açıklanacak, enflasyon öncü göstergelerinden olan verinin beklentileri aşması dolarda sınırlı toparlanma sağlayabilir.

USD/TRY kurunda bugün görülecek geri çekilmelerde 3,97 seviyesi destek ve 4,02 seviyesi ise direnç olarak görülüyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ