Akıllı Gündem

Dolar – Politik Sorunlar Şahin Fed Tutanaklarını Gölgede Bırakıyor

Dolar – Politik Sorunlar Şahin Fed Tutanaklarını Gölgede Bırakıyor

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

Bugün ABD hisse senetlerindeki satışlar, şahin Fed tutanakları sonrasında doların artmasını engelledi. Bu büyük bir sürpriz değildi çünkü ilgi odağı siyaset ve Başkan Trump’ın gözü Rusya ve Suriye üzerinde. Bu haftanın başında Suriye’deki kimyasal saldırıya karşılık bir cevap vermek için Latin Amerika’ya olan gezisini iptal etti ve bugün, Rusya’ya “füzeler Suriye’ye geliyor” uyarısıyla Twitter’da ortaya çıktı. Trump Rusya’nın “ekonomisi için bizim yardımımıza ve bizim de tüm uluslarla birlikte çalışmaya ihtiyacımız var” sözleriyle daha çok kafa karışıklığı yaratmasına rağmen, Pentagon, eğer uygun görür ise Başkan ile birlikte askeri seçenekleri sağlamaya da hazır olduklarını söyledi. Rusya’nın BM elçisi, ABD’yi “planlarından sakınması” için ısrarla uyardı ve herhangi bir “illegal askeri maceranın sorumluluğunu üstleneceğini” söyledi. Başkan Trump’ın ne kadar ileri gideceği bir muamma – biz onun ekonomik veya askeri tehditlerinden sık sık geri döndüğünü gördük. Bunların sonucu olarak yatırımcılar gergin ve ABD dolarını elden çıkarıyor.

ABD Saray Sözcüsü Paul Ryan da Kasım ayında yeniden bir seçim peşinde olmayacağını duyurdu. Onun kararı, şimdiki yönetime ve partinin bu yılki seçimlerde çoğunluğu garantilemesine olan güven eksikliğini yansıtıyor. Florida Temsilcisi Dennis Ross bir saat sonra istifasını verdi ve daha fazlası da gelebilir. Ryan partinin en öne çıkan ismi ve onun çıkışı Cumhuriyetçi partinin Kongre’yi kontrolünü sürdürmesini ciddi bir tehlikeye atıyor. İyi ya da kötü (kararı size bırakıyoruz), Demokratlar Kasım ayında kazanırsa, Başkan Trump’ın görevinin ikinci döneminde bir şey yaptırması çok zor olacak. Bu siyasi gelişmeler, Mart ayında -%0,1 düşüş yaşayan tüketici fiyatlarını gölgede bıraktı. Yatırımcılar ve ekonomistler dünün üretici fiyat endeksi (PPI) raporlarının ardından bir artış beklemişti ancak esas trend gıda ve enerji dışı tüketici fiyat endeksinin (CPI) 50,2 artmasıyla hala pozitif ve geçen yılın aynı dönemine göre artış yaşamış durumda. Gerçek ortalama haftalık getiriler de arttı. FOMC tutanaklarındaki şahin ton ile beraber Fed “önemli derecede mali politika büyümesinin gelecek birkaç yılda artacağını” düşünüyor. Sonuç olarak, bir grup Fed yetkilisinin “daha dik oran gidişatına” ihtiyaç duyulduğunu fark etmesiyle “neredeyse tüm Fed yetkilileri uygun görülürse kademeli oran artırımlarını kabul etti.”

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) pozitif değerlendirmeleri ve zayıflayan ABD dolarının artından, EUR/USD çifti ardışık dördüncü günde de yüksek işlem gördü ve getirilerini artırdı. Bu sabah konuşan ECB Başkanı Draghi’ye göre, ekonomi geliştikçe enflasyon ve ücretlerin artışına güven duyuyor. ABD – Çin gerilimlerinin büyük bir etki edeceğini düşünmüyor ancak güven üzerindeki etkisi önemli olabilir. Ne yazık ki, artış 1,2400’a birkaç pip kala durdu ve dolarda ek bir düşüş ayağı görmezsek, önümüzdeki 24 saatte euro bu seviyeyi kırmak için anlamlı bir mücadeleye girebilir. Euro bölgesi endüstriyel üretim rakamları Perşembe günü açıklanacak ve Alman endüstriyel raporlarındaki keskin düşüşlerin ardından aşağı yönlü bir risk mevcut.

Zayıf endüstriyel üretim verilerini (IP) umursamayan sterlin de günü Amerikan doları karşısında yüksek bitirdi. IP Şubat ayında yalnızca %0,1 artarken, imalat üretimi -%0,2 düşüş yaşadı. Ticari açık daralmasına rağmen, ihracat ve ithalattaki düşüş güçlenmek yerine zayıfladı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Ulusal Enstitüsü Mart ayında GSYİH büyümesinin, beklenenden daha az bir oranda yalnızca %0,2 hızlandığını düşünüyor. GBPUSD 1,42 yakınlarında önemli bir dirence sahip ve bu seviyenin ötesine geçebilmesi piyasanın ABD doları iştahına ve yarınki İngiltere Bankası (BoE) konuşmacıları Broadbent ve Carney’e bağlı.

Üç emtia dövizi de Amerikan dolarına karşı getirilerini tutmaya çalışırken, yalnızca Kanada doları toparlanmasını sürdürdü. USD/CAD 7 haftanın en güçlü seviyesinde işlem görerek 1,26 altına düştü. Hiçbir Kanada verisi yoktu ancak satışlar 2014 Aralık ayından beri en yüksek seviyesini gören ham petrol fiyatları ile desteklendi. 10 yıllık Kanada tahvil getirileri de keskin bir biçimde arttı olası bir NAFTA anlaşması ile beraber, USD/CAD 1,25’ doğru düşebilir. Diğer yanda zayıf Avustralya tüketici güveni ve Çin’deki daha hafif fiyat baskısı, Avustralya dolarının getirilerini artırmasını engelledi.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ