Akıllı Gündem

Dolar kurunda yeni hedef 4,12 TL mi

Para Dergisi finansa yazarı Erkin Şahinöz, piyasadaki gelişmeleri ve beklentileri değerlendirdi. Şahinöz yazısında dolar, altın, petrol ve Bitcoin hakkında merak edilenleri kaleme aldı.

Dolar kurunda yeni hedef 4,12 TL mi

Küresel piyasalarda risk iştahı tarihsel yüksek seviyelerde. Dolar/TL kritik 3.78 desteğini, ki daha önce 3.50’ydi, arkasına almış görünüyor. Kurda yükseliş beklentimi koruyorum. 3.93 ve 4.12 sıralı hedefler olarak duruyor…

 

Fed’in yeni başkanı Powell hakkındaki görüşleriniz?

Maalesef ki Powell aday gösterildi ve Şubat ayında başkanlık koltu­ğuna oturacak, dünyada dolaşımdaki paranın üçte ikisini oluşturan doların yeni patronu olacak. Belli ki, kökten piyasacı ve korkak poli­tikalarla bir el daha dönülecek. Trump’ın da teslim olduğu görülüyor başta eleştirdiği düzene. ABD’de Reagan ile başlayan “zenginde pişen, fakire sadece düşen” anlamındaki “sızıntı ekonomisi”ne tam gaz devam. Varsıl zenginleşmeye, yoksul fakirleşmeye devam edecek özetle. Ve Fed, piyasa dostu, düşük faizli, büyük bilançolu politikala­rına devam edecek. Her tarafta “balon” oluşturma pahasına. Sonra bir 2008-2009 krizi daha yaşayacağız. Buraya mim koyunuz.

Bitcoin saadet zinciri midir?

Hayır, Bitcoin parasal bir devrimdir. Üzerine kurulduğu Blok Zincir protokolü de teknolojik bir devrim. Bitcoin, yerleşik düzeni sarsacak bir kripto para. Daha sonra derinlemesine işleyeceğim ve kitabım da Aralık’ta raflarda olacak. Bernanke’lerle, Yellen’larla şimdi de Powell’larla bir tür ağır uyuşturucuya döndürdüler eko­nomi politikalarını. Kah para politikası kah maliye politikasıyla her geçen gün dozu daha artırmak gerekiyor. Önceki doz aynı lezzetle zerk edilmiyor çünkü. Saçılan bunca paraya ve kemerleri sonuna kadar gevşetilen bütçelere rağmen küresel ekonomi yalpalayıp duruyor, varlık fiyatları şişiyor ama reel ekonomiyi ilgilendiren fiyat­larda (çalışanların ücreti, mal, hizmet, vb.) yaprak kıpırdamıyor.

Mevcudun, huzursuzluk ve yoksulluktan başka bir şey vadedemediğini görenlerin başlattığı bir dalga üzerinde büyüdü kripto para Bitcoin. Aracılara (bankalar gibi) ihtiyaç duymayan, mikro ölçekte para transferlerini yapılabilir hale getiren, arkasında devlet-hükümet-merkez bankası-bürokrasi olmayan, denetleyici ve düzenleyici kurumları devre dışı bırakan, işlem maliyetlerini asgari düzeye indi­ren, taşınabilir ve bölünebilir özelliklere sahip, taklit edilemeyecek şifreleme üzerine kurulu, değer saklama imkanı veren, ödeme aracı olarak kullanılabilen, kimlik bilgisi gerektirmeyen dijital ve kripto bir parayı konuşuyoruz. Düzene meydan okuduğu için demokratik para olarak da anılan Bitcoin’i derinlemesine işleyeceğiz. Bu hafta girizgahını yapmış olduk.

Dolar/TL?

Borsa endeksimiz rekor üstüne rekor kırıyor, TL pozitiftir. Yabancı yatırımcıların Türkiye konusundaki risk algısını gösteren CDS geçen sene 300’lerin üzerindeydi, şimdi 190 civarında, yabancı indinde Türkiye risk algısının belirgin bir şekilde düştüğünü gösteriyor, TL pozitiftir. Küresel piyasaların korku endeksi VIX tarihinin en düşük düzeylerinde, küresel piyasalarda risk alma iştahının en üst düzeyde olduğuna işaret ediyor, TL pozitiftir. Müdahale etmedi diye eleştiri­len Merkez Bankası yapabileceği en sert müdahaleyi yaptı, pratikteki politika faizini 4.25 puan artırdı, TL pozitiftir. Ama TL kritik 3.78 desteğini (ki daha önce 3.50’ydi bu) arkasına almış görünüyor. Kurda yükseliş beklentimi koruyorum. 3.93 ve 4.12 sıralı hedefler olarak duruyor.

Altın, petrol ve parite?

ABD 10 yıllık Hazine faizlerini çok daha yakından takip etmenizin gerekeceği günlere yaklaşıyoruz. Fed, bilanço küçültme programını ılımlı düzeyde de olsa ilerletiyor. Aralık toplantısında da faiz artı­racak. Tarım dışı istihdam verisi başta olmak üzere tüm ekonomik göstergeler faiz artırımlarının devam etmesi gerekliliğini vurguluyor. ABD 10 yıllık Hazine faizleri yüzde 3.40 direncinden işlem görüyor. Yüzde 3.70’leri aşması halinde tüm piyasaları bozacaktır. Parite ve altındaki kademeli düşüşün devamını beklerken petrolde 35 dolar hedefimi de koruyorum (hemen olmasa da önümüzdeki yıl içinde).

Erkin Şahinöz / Para Dergi

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mithat Arslan dedi ki:

  Merhaba

  Yazınızdaki bir hataya dikkatinizi çekmek isterim. Block chain (chain of blocks) bir belirtisiz isim tamlamasıdır. Bu terim türkçemize ancak “blok(lar) zinciri” olarak çevirilebilir. Aşağıdaki bağlantıda blok zincirinin tanımına bakabilirsiniz. İyi çalışmalar.

  Definition:
  A chain of blocks with each block referencing the block that preceded it. The most-difficult-to-recreate chain is the best block chain.

  Kaynak: https://bitcoin.org/en/glossary/block-chain

BİR YORUM YAZ