Akıllı Gündem

Dolar karşısında günün en çok değer kaybedeni TL ve Ruble oldu

Dolar karşısında günün en çok değer kaybedeni TL ve Ruble oldu

Investing.com – Geçen hafta ABD’nin Çin mallarına 50 milyar dolarlık ek vergi uygulaması kararı ticaret savaşları endişesini artırdı ve dolar, 3 haftalık toparlanmanın ardından geçen haftayı düşüşle kapattı.

Bu haftanın ilk günü bir miktar gerileme gösteren dolar, iyimser haberlerle düşüşünü durdurdu ve dün itibariyle gelişen ülke para birimlerinin neredeyse tamamı karşısında değer kazandı.

ABD Dolar Endeksi bugün 89,50 yakınlarında hafif alıcılı fiyatlanırken gelişen ülke kurları karşısındaki performansına baktığımızda;

Ruble, dün dolar karşısında gün başında değer kaybetmesinin ardından kayıplarını azalttı, ancak bugün düşüşünü sürdürüyor. USD/RUB %0,60 kazançla 57,5835 seviyesine yükseldi.

Türk Lirası, son haftalarda dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu ve bugün de rubleden sonra TL %0,50 kayıpla 4,0035 seviyesine geriledi. USD/TRY kuru 4,0365 rekor seviyeyi görmesinin ardından bugün en yüksek seviyeye çıktı.

Hint rupisi, dolar karşısında %0,35 değer kaybı yaşayarak 3. sırada yer alırken en kırılganlar arasındaki Güney Afrika randı, bugün dolar karşısında %0,17 düşüş yaşıyor.
Meksika pesosu, Güney Kore wonu ve Polonya zlotisi bugün dolar karşısında pozitif performans sağlıyor.

Günün devamında ABD’den gelecek son çeyrek büyüme rakamları ve askıdaki konut satışları açıklanacak. İlk okumada %2,5 olan büyümenin %2,7 gelmesi beklenirken, önceki ay sert düşüş yaşayan askıdaki konut satışlarının da toparlanma göstermesi bekleniyor.

ABD’nin Çin teknoloji şirketlerine yaptırım uygulayacağı haberleri ve Çin’in de karşılık vereceği endişeleri ile borsalardaki toparlanma kısa sürdü ve ABD seansında açılışlar takip edilecek. Fiyatlamalar sert olmaz ve ABD verileri de beklentileri karşılarsa gelişen ülke paraları bugünü negatif bölgede kapatabilir.

USD/TRY kuruna baktığımızda;

Bugün rekor denemenin ardından 4,0035 ile en yüksek seviyeyi gören kur, son saat geri çekilmelerde 3,99 tabanını koruyor ve zirvenin çok yakınındaki bu fiyatlama riskleri artırıyor. Günün devamında atakların sürmesi ile 4,02 seviyesine yükseliş yaşanabilir.

EUR/TRY kuru gün içinde 4,97 seviyesine yükselerek 4,9720 rekor seviyeye çok yaklaştı ve günün devamında TL’deki kayıpların devam etmesi kurda rekor seviyeye neden olabilir.

Dolar kurundaki yükselişe karşın Ons Altın tarafındaki gerileme yurt içinde Gram Altın’ın yükselişini şimdilik engelliyor, ancak fiyatlama 172 TL’yi koruyor. USD/TRY kurundaki alımların artması Gram Altın’ın tekrar atağa geçmesine neden olabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ