Akıllı Gündem

Dolar haftaya yükselişle başladı

Dolar haftaya yükselişle başladı

Investing.com – Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam rakamları Mart’ta beklenti altında kaldı, ancak Şubat ayı rakamları yukarı yönlü revize edilirken verinin en önemli kalemi olan saatlik kazançlar %0,3 artış gösterdi.

İstihdam verisi, istihdam piyasasındaki güçlü seyrin devam ettiğini gösterirken ücretlerde ise kademeli artışın korunduğunu gösterdi. Veri ilk etapta dolar üzerinde hafif negatif etki yaptı, ancak devamında dolarda günlük bazda düşüşe neden olan gelişme ise Çin’den gelen açıklamalar oldu.

Çin, ABD’nin ticaret tarifesi uygulayacağı listeyi genişletmesi üzerine, ABD’nin yanlış adımlar attığını, bu sürecin devam etmesi durumunda kendilerinin de aynı şekilde cevap vermeye devam edeceklerini yineledi. Çin ile ABD arsındaki misillemenin sürmesi dolardaki toparlanmanın da sınırlı kalmasına neden oluyor.

ABD Dolar Endeksi , geçen haftayı hafif alıcı kapatmasının ardından yeni haftaya da 90,0 seviyesi üzerinde sakin başladı. Dolar, gelişmiş ülke para birimlerinden sterlin karşısında %0,18 düşüş yaşarken euro karşısında ise 1,2280 yakınlarında nötr bölgede fiyatlanıyor. Dolar; frank, yen, Avustralya doları ve Kanada doları karşısında bugün yükseliş yaşarken gelişen ülke kurları karşısında ise karışık seyir izliyor.

Dolar; bugün en çok ruble karşısında değer kazanırken 2. sırayı Türk Lirası ve 3. sırayı Güney Afrika Randı takip ediyor.

Cuma günü ABD ve Çin arasındaki sözlü misillemenin devam etmesi ile düşüş yaşayan ABD borsalarının haftaya pozitif başlaması bekleniyor. Günün devamında ABD Dolar Endeksi tarafındaki fiyatlama ve borsalardaki seyir ile volatilitenin artması bekleniyor.

Haftaya yükselişle başlayan USD/TRY kuru, rekor seviyenin hemen altında fiyatlanıyor ve 4,05 üzeri riskli bulunurken geri çekilmelerde şimdilik 4,0 tabanı takip ediliyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ