Akıllı Gündem

Dolar, haftanın 4.işlem gününe nasıl başladı?

Dolar, haftanın 4.işlem gününe nasıl başladı?

Investing.com – Siyasi ve ekonomik gelişmelerden destek alan dolar dün oldukça iyi performans gösterdi. ABD ve K. Kore liderlerinin görüşme ve anlaşma yoluna gideceği haberleri dolara destek sağlarken ABD’nin 4. Çeyrekte beklenti üzerinde büyümesi de dolardaki gün içi yükselişi hızlandırdı.

ABD ekonomisi 2017’nin son çeyreğinde %2,9 büyüme göstererek beklentileri aştı, ayrıca reel tüketim harcamaları da son çeyrekte %4 ile 2015’ten sonraki zirveyi gördü.

ABD Dolar Endeksi dün 90,0 seviyesine yükselirken EUR/USD 1,23 tabanına sert düşüş yaşadı ve Ons Altın da %1 kayıpla 1,324$ seviyesine geriledi. Dolar, dün gelişen ülke paralarından en çok Güney Afrika rand, ruble ve lira karşısında yükseliş yaşadı.

Dolar, iyimser haberlerin ardından haftanın 4. İşlem gününe hafif yatay başlarken ABD Dolar Endeksi 90,0 seviyesini korumaya çalışıyor. Dolar, bugün sterlin ve frank karşısında bir miktar yükseliş gösterirken euro, yen, Avustralya doları ve Kanada doları karşısında ise satıcılı fiyatlanıyor.

K. Kore lideri Kim Jong-un Çin ve ABD’ye dair iyimser tavrı ile piyasalarda riskler bir miktar azaldı ve güvenli liman özelliği taşıyan Japon yeni dün dolar karşısında 107,0 seviyesine kadar gerileyerek son ayların en sert düşüşünü yaşadı. USD/JPY paritesi dünkü büyük performansının ardından bugün 106,50 yakınlarında satıcılı fiyatlanıyor.
Gelişen ülke kurlarına baktığımızda;

Güney Afrika Merkez Bankasının 25 bp faiz indirime gitmesinin ardından dolar karşısında kayıplarını %1 üzerine taşıyan rand, bugün dolar karşısında %0,25 düşüş yaşıyor.
Son haftalarda dolar karşısında en kötü performansı gösteren TL, dün 4,0150’ye gerileyerek rekor sonrası en düşük seviyeyi gördü ve USD/TRY kuru bugün de 4,0 tabanını korumaya çalışıyor.

TL’den sonra yakın dönemde dolar karşısında en çok değer kaybedenlerden olan ruble, bugün dolar karşısında hafif gerileme gösteriyor.

Dolar, bugün Tayland bahtı, Çek kronu ve Meksika pesosu karşısında hafif gerilerken TL karşısında da %0,20 düşüş yaşıyor.

Günün devamında ABD’den gelecek kişisel harcamalar verisi önemli ve tüketimde görülecek artışın enflasyona destek sağlaması ile veri dolara pozitif yansıyabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ