Akıllı Gündem

Dolar gerilerken ABD borsalarında da satış hızlanıyor

Dolar gerilerken ABD borsalarında da satış hızlanıyor

Investing.com – ABD’den Mart ayı ADP özel sektör istihdam rakamları açıklandı. Ağustos itibariyle düzenli artış gösteren özel sektör istihdamı, Mart ayında da 241 bin ile beklentileri aştı ve Şubat ayı verisi de 246 bine yukarı yönlü revize edildi.

Markit Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi 54,2

Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi 54,0 ile beklentinin hafif altında kaldı.

Veriler dolar için olumlu olsa da ABD ile Çin arasında artarak devam eden ticaret tarifesi gerginliği dolarda değer kaybı yaratıyor.

Önce ABD’nin Çin’e ı ek vergi uygulayacağı mal ve ürün sayısını artırması, ardından Çin’in de aynı şekilde misilleme yaparak 100 üzerinde ABD malına ek gümrük vergisi uygulayacağını açıklaması ile endişeler piyasalardaki satışlar derinleşti.

ABD Başkanı Trump, twitterdan Çin ile ticaret savaşında olmadıklarını, ancak 500 milyarı aşan yıllık dış ticaret açıklarını azaltmak zorunda olduklarını açıkladı. Trump’tan gelen açıklamalar piyasalardaki endişeleri azaltmamakla beraber sürecin beklenenden daha keskin ilerleyeceği algısını artırdı.

Küresel piyasalarda hisse senetleri satışları devam ederken gelişen ülke piyasalarında da satışlar yaşanıyor, BIST 100 bugün %1 kayıpla 113,500 seviyesi altına gerilerken TL tarafında da düşüş hızlandı, ancak son saatte gün içi kayıplar azaldı.

Dün 3,99 üzerine yükseliş gösteren USD/TRY kuru bugün 4,0270 seviyesine yükselerek rekor sonrası zirveyi gördü. Son saatte 4,0 seviyesi altına gerileyen kur günlük bazda kazancını bir miktar azalttı.

ABD borsaları ise artan ticaret kaygıları ve Çin ile ABD arasındaki misillemeden olumsuz etkilenerek düşüşle açıldı.Dow Jones Endeksi %2’ye yakın düşüşle 23,581 puan, S&P 500 Endeksi %1,50 düşüşle 2,576 puan, Nasdaq Endeksi %1,50 düşüşle 6,838 puanla başladı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ