Akıllı Gündem

Dolar, FOMC öncesi zayıflarken Euro ve Altın kazançlarını genişletti

Dolar, FOMC öncesi zayıflarken Euro ve Altın kazançlarını genişletti

Investing.com – Dün 1,307$ seviyesine gerileyerek günü düşüşle kapatan Ons Altın, bugün %0,85 kazançla 1,323$ seviyesine yükseldi. Piyasalar bugünkü Fed toplantısından faiz artışı beklerken yıl içi tahminler konusunda ise fikir ayrılıkları var.

Piyasalarda bazı kesim Fed’in yıl içi 3 olarak ön gördüğü faiz tahminini 4’e yükselteceğini bekliyor ve gerekçe olarak da istihdamdaki güçlenme, Powell’ın senato ve meclise yaptığı iyimser açıklamalar ile diğer merkez bankalarının para politikasında değişim sürecine girmesi gösteriliyor. Diğer kesim ise, Fed’in bu toplantıda 3 faiz ön görüsünü koruyacağı kanaatinde ve gerekçe olarak da ücretlerdeki düzensizlik, enflasyonun yavaş ilerlemesi ve küresel konjonktür gösteriliyor.

Beklentiler değişken, ancak önemli olan nokta; Ocak’ta yapılan Fed toplantısında 4 ön görüsü gündemde değildi ve fiyatlamalar oldukça zayıftı, şimdi ise fiyatlamalar kuvvetlendi. Bunun en büyük nedeni ise, yetkililerin son dönemde enflasyon, ücretler ve büyümeye dair iyimser açıklamalarda bulunmaları oldu.

Piyasalarda yıl içi 4 faiz artırımı gündeme gelirken dolar istenen performansı gösteremedi. 2017’de düşüş yaşayan dolar, 2018’e de zayıf başladı ve yakın zamanın dip seviyesini görmesinin ardından da oldukça yavaş ilerleme gösteriyor. Doların, piyasalarda Fed beklentilerinin artmasına karşın zayıf kalmasındaki en büyük nedenlerin başında ABD Başkanı Trump’ın aldığı kararlar ve önemli merkez bankalarının para politikasında değişikliğe gitme sürecinde olmaları etkili oluyor.

2017’de beklenenden de fazla yükseliş gösteren euro, Avrupa Merkez Bankası’nın adım adım adım sıkı para politikasına geçişinden de olumlu etkileniyor.

EUR/USD paritesi bugün dünkü kayıplarını geri alarak Fed toplantısı öncesinde %0,45 kazançla 1,23 seviyesine yükseldi. Fed toplantısından faiz artışının dışında öngörülerde güncellenme yaşanmaması doların gerilemesine ve euronun da atağa geçmesine neden olabilir. EUR/USD paritesinde ilk tepki olarak yükselişte 1,2375 ve geri çekilmelerde ise 1,22 seviyesi takip edilebilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ