Akıllı Gündem

Dolar FOMC ile Birlikte Yükseliyor Ancak Dip Nokta Belirlemek İçin Henüz Erken

Dolar FOMC ile Birlikte Yükseliyor Ancak Dip Nokta Belirlemek İçin Henüz Erken

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

Başkan Trump’ın Ulusa Sesleniş konuşması ve Fed toplantısı arasında, piyasa FOMC’a karşı daha büyük bir tepki verdi. ABD doları Fed’in ekonomideki gelişmeleri övmesinin ve enflasyon görünümünü yükseltmesinin ardından yükseldi. Bu hareket Amerikan dolarının Euro, Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları karşısındaki önceki kayıplarını silmeye yardımcı oldu ve USD/JPY çiftinin 109,40 üzerine çıkmasını sağladı, ancak New York oturumunun sonunda Amerikan doları yüksek seviyelerden geriledi. Janet Yellen’ın son FOMC değerlendirmesine göre, Komite enflasyonun bu yıl yükseleceğini ve yakın dönemde %2 altında kalmak yerine, %2 civarında stabilize olacağını düşünüyor. Sonuç olarak, ek bir sıkılaşmayı destekleyen cümleye “ilerideki” kelimesini eklediler – spesifik olarak, “Komite ekonomik şartların, federal fon oranlarında ilerideki kademeli artışları garantileyecek bir şekilde evrim geçireceğini umuyor.” Karşılık olarak piyasa şu an Mart faiz artırımı için dünkü %90 şansı artırarak %99 ihtimal ile fiyatlanıyor. İkinci artırım Ağustos ya da Eylül ayında olabilir.

Ne yazık ki doların dibi görmesi çok yakın. Amerikan dolarının TÜM diğer majörler karşısında 50-100 pip yeni bir artış yaşayacağını görebilme şansımıza rağmen, satış baskısı henüz çok güçlü. Küresel büyüme hikayesi, mali finansman, ABD Hazine satışı ve gevşek para politikasından kademeli bir çıkış gibi tüm sebepler doların zayıf kalmasının nedeni olabilir. Ancak bu kadar ağır bir düşüşün ardından, rehavet artışı gecikmiş olacak. Önümüzdeki iki gün, beklentiler ve Cuma gününün iş raporları doların nasıl işlem göreceğini belirleyecek. İş büyümesi yükselmeli ancak ücret büyümesi yavaşlayabilir ve Fed’in Mart ayındaki faiz artırımını engellemezken, yatırımcılar dolar satmak için başka bir sebep arıyorlar. Doların burnu bile kanamadan sonuca varmasının tek yolu, maaş bordrolarının 185 bin ve üzerinde artış yaşaması VE ücret büyümesinin %0,3 veya daha fazla iyileşme göstermesi. Bunun yanında yine de doların NFP’ye doğru getirilerini artırmasını bekliyoruz ancak yol boyunca bu artış satıcılarla karşılaşmış olacak.

Beklenenden daha iyi gerçekleşen Euro bölgesi verileri EUR/USD çiftini 1,24 üzerinde tutmaya yardımcı oldu. Almanya’daki perakende satışlar Aralık ayında geriledi ancak bu düşüş güçlü işgücü piyasa verileri ile telafi edildi. Yatırımcılar Alman ekonomisi ve harcama görünümünden cesaret buldu. İşsizlik kayıtları -25 bin düşerek işsizlik oranını %5,4’e indirdi. Euro bölgesi Ocak ayı tüketici fiyatları da beklentileri aşarak %1,3 oranında artış gösterdi. Güçlü Euro enflasyon ve büyümeye zarar verecek bir seviyedeyken, şimdiye kadar buna dair bir belirti görmedik. Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri bölgenin görünümü ile ilgili teşvik halini korudu ve veriler bozulana veya görüşleri değişene kadar, Euro dövizler arasında en iyi performansı gösteren olacak. Ocak ayı PMI verilerindeki revizyonlar, İsviçre perakende satışlar ve PMI imalat raporları ile beraber yarın yayınlanıyor. İsviçre frangında, İsviçre Ulusal Bankası’nın (SNB) piyasa müdahalesine dair spekülasyonları artıran pek çok olağan dışı aktivite vardı ancak kazançlar yüzeyselleşti ve düşüş dikleşti. SNB CHF’nin zayıflığından değil, gücünden endişe ediyor ve herhangi bir müdahale olursa, frank alımı değil satışı gerçekleştirecektir.

Sterlin, AB yetkililerinin Londra Şehri’nin bankalar için Brexit planını reddettiğine dair ilk raporları umursamadı ve iyi bir performans gösterdi. Britanya, Londra’ya dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olma durumunu korumasına yardımcı olacak finansal hizmetler üzerine serbest bir ticaret anlaşması yapmayı kararlaştırabilirdi ancak AB İngiltere’nin tek piyasayı terk etmek istediğini ve bu nedenle Londra ile serbest sınır ötesi finans hizmetleri ticaretine yönelik bariyerleri aşmasına izin verecek özel bir anlaşma yapamayacaklarını söyledi. bu Reuters’in bir raporu ve AB veya İngiltere tarafından onaylanmış değil, yani hala bir anlaşma yapılabilir. Ne olursa olsun, bu manşetler AB’nin İngiltere için Brexit’i kolaylaştırmaya yanaşmak istemediğini ortaya koyuyor, her ne kadar 2018’de bir anlaşma olacağını düşünsek de. İngiltere PMI imalat rakamları yarın yayınlanacak – bu rakamlar İngiltere’ verilerinde bu haftanın en önemli parçası ve GBP/USD çiftini 1,42 üzerine taşıyabilecek bir tık daha güçlü bir büyüme bekleniyor.

Kanada ve Yeni Zelanda dolarları Amerikan doları karşısında yüksek ticaret yaparken, Avustralya doları geride kaldı. CAD yüksek petrol fiyatları ve daha hızlı GSYİH büyümesinden faydalandı. Kanada ekonomisi Ekim ayındaki durgunluktan sonra Kasım ayında %0,4 büyüdü – bu büyüme geçen yılın aynı dönemine göre bu yılı %3,4’ten %3,5 seviyesine çıkardı. Petrol fiyatları da Amerikan dolarındaki iyileşmeye rağmen artış yaşadı. Maliye Bakanı Robertson’ın ekonomik göstergelerin “iyi” olduğunun altını çizdiği değerlendirmeleri üzerine NZD, gün içinde %1’den fazla yükseldi. Yeni Zelanda ekonomisinin geleceğine dair bezginliğimizi koruyoruz, dövizin gücü nihayetinde enflasyon ve büyümeyi yakalayacak. İlk çeyrekte fiyatları düşürebilir ve Ocak / Şubat ayı ihracat aktivitesinden bir ısırık alabilir. Çin imalat aktivitesi de yılın başında yavaşladı, zayıf CPI verileri AUD/USD çiftini düşürdü. Bu akşam, Avustralya PMI imalat raporları inşaat izinleri ile birlikte yayınlanacak. İmalat aktivitesi zayıflar ve inşaat izinleri daha hızlı bir tempoda düşerse, AUD/USD 80 sente gerileyebilir.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ