Akıllı Gündem

Dolar, Çin’den gelen misilleme ile geriledi

Dolar, Çin’den gelen misilleme ile geriledi

Investing.com – ABD ve Çin arasındaki ticaret tarifesi misillemesi artarak devam ediyor. Trump’ın ithal çelik ve alüminyuma ek vergi uygulanması kararının ardından Çin’e de 60 milyarlık ek gümrük vergisi kararını vermesi ticaret savaşları endişelerini artırdı.

Trump, birçok Çin malına ek gümrük vergisi ekleyeceklerini açıkladı, ardından Çin de 100 üzerinde ABD malına %15 ila %25 arasında ek vergi uygulayacağını açıklayarak misilleme yaptı. Ancak sular durulmuyor. Trump’ın Amazon şirketini eleştirmesi ve vergi listesini genişletmesinin ardından Çin de son olarak 100 üzerinde ABD malına 50 milyar dolar üzerinde ek gümrük tarifesi uygulayacağını açıkladı.

Güne hafif alıcılı başlayan dolar, gelen haberlerin ardından gerilerken ABD Dolar Endeksi de 90,0 seviyesi altına geriledi. Dolarda yaşanan gerileme ile EUR/USD dünkü kaybının bir kısmını telafi etti ve 1,23 seviyesi üzerine yükseldi.

Dolar bugün Avustralya doları ve Kanada doları hariç gelişmiş ülke paralarının tamamı karşısında değer kaybederken gelişen ülke para birimleri karşısında karışık seyir izliyor.
Güne 3,98 seviyelerinde başlayan USD/TRY kuru %0,90 kazançla 4,0190 seviyesine yükseldi ve son saatte 4,01 tabanını koruyor. TL, bugün gelişen ülke kurları arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olurken TL’yi sırasıyla ruble, Güney Kore wonu ve Güney Afrika randı izliyor.

Günün devamında ABD’den gelecek ADP özel sektör istihdam verisi ile ISM imalat dışı satın alma endeksi takip edilecek. Ticaret tarifesi baskısı altında kalan doların ABD seansındaki fiyatlaması önemli ve hisselerdeki volatilite verilerin 2. planda kalmasına neden olabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ