Akıllı Gündem

Dolar, büyüme verisi ile atağa geçerken Dolar/TL 4,0150’ye yükseldi

Dolar, büyüme verisi ile atağa geçerken Dolar/TL 4,0150’ye yükseldi

Investing.com – ABD ve Çin arasındaki karşılıklı yaptırım uygulanacağı haberleri ile gerileyen dolar, bugün güne yükselişle başladı. Gün içinde hafif yükseliş gösteren dolar, son saatte büyüme rakamlarının beklentileri aşması ile yükselişini hızlandırdı.

ABD’de son çeyrek büyüme %2,5 beklentisine karşın %2,9 geldi ve reel tüketim harcamaları da 4. Çeyrekte %3,8 beklentisine karşın %4 gelerek 2015’ten sonraki en yüksek seviyeye çıktı.

ABD’de büyümenin son çeyrekte artması 2018 beklentilerini de artırdı, aynı zamanda Fed’in 21 Mart’ta yapılan FOMC toplantısında 2018 büyüme beklentilerini %2,5’ten %2,7’ye çıkarmalarının ardından gelen data, ön görüleri destekledi. ABD’de artan istihdam piyasasının harcamaları desteklemesini bekleniyor ve bu olasılıkta enflasyon tarafında da yükseliş olacağı beklentisi artıyor.

Güne 89,30 seviyelerinde başlayan ABD Dolar Endeksi , olumlu büyüme ve harcamalar verisinin ardından %0,55 kazançla 89,82 seviyesine yükselirken EUR/USD 1,2345 seviyesine geriledi.

Gelişen ülke para birimlerinden bugün ruble ve lira, dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimleri olurken son saatte Güney Afrika randı da sert düşüş yaşadı. Güney Afrika Merkez Bankası faizi 25 baz puan indirerek %6,50 seviyesine düşürdü ve karar sonrası USD/ZAR %1’i aşan kazançla 111,7950 seviyesine yükseldi ve rand, ruble ile TL’yi geçerek dolar karşısında bugün en çok değer kaybı yaşayan para oldu.

ABD’den gelen büyüme verisi öncesinde 4,0035 seviyesine yükselen USD/TRY kuru verinin ardından 4,0145 yükseldi ve TL’nin dolar karşısındaki kaybı %1’e yaklaştı. EUR/TRY kuru da 4,9710 seviyesine yükselerek rekor seviyeye çok yaklaştı ve sepet kur da 4,49’u aşarak rekor yeniledi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ