Akıllı Gündem

Dolar, azalan ticaret savaşları endişesi ile güne yükselişle başladı

Dolar, azalan ticaret savaşları endişesi ile güne yükselişle başladı

Investing.com – ABD Başkanı Trump’ın ilk olarak ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi uygulanması kararını alması piyasalarda ticaret savaşları endişesini yarattı. Ardından alınan kararda Kanada, Meksika, AB ve diğer bazı ülkelerin muaf tutacağı açıklandı, ancak ABD’nin Çin’den ithal edilecek mallara en az 50 milyar dolar gümrük vergisi uygulanması kararını alması riskleri artırdı. ABD’nin bu kararının ardından Çin’den de misilleme gelmesi ile gerek dolar gerekse borsalarda düşüş yaşandı.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in ‘50 milyarlık gümrük vergisine gerek kalmadan daha iyi bir anlaşmaya varılacağını düşünüyorum ve ABD ticaret savaşları değil, adil bir anlaşma taraftarı’ açıklaması piyasalarda bir miktar sakinlik yarattı.

Geçen hafta düşüş yaşayan dolar, dün de bir miktar gerilemesinin ardından hafif toparlanma gösterirken borsalarda da yükseliş yaşandı. 88,95 seviyesine gerileyen ABD Dolar Endeksi , bugün %0,30 kazançla 89,36 seviyesine yükseldi. Dolar, bugün euro, sterlin, frank, Avustralya doları ve Kanada doları karşısında yükselişe yaşarken Japon yeni karşısında da kazançlarını 2. güne taşıyarak 105,75 seviyesine çıktı.

Gelişen ülke kurlarındaki fiyatlamaya baktığımızda;

Dolar; ruble, Brezilya reali ve Güney Kore wonu dışında tamamı karşısında yükseliş yaşarken TL karşısında da %0,35 kazançla 3,9830 seviyesine yükseldi.

Bugün ABD’den önemli ekonomik veri açıklaması bulunmuyor, ancak ticaret savaşları endişelerinin azalması dolardaki baskıyı da zayıflatabilir ve dolar bugün hızlı olmasa da yükselişini koruyabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ