Akıllı Gündem

Doğuş Grubu kredi borcu yapılandırması için bankalarla görüşmeye başladı-Kaynaklar

Doğuş Grubu kredi borcu yapılandırması için bankalarla görüşmeye başladı-Kaynaklar

Ebru Tuncay

İSTANBUL, 9 Nisan (Reuters) – Doğuş Grubu, kredi borcu yapılandırması için bankalarla görüşmeye başladı.

Konuya yakın kaynakların Cumartesi günü Reuters’a verdiği bilgiye göre nakit akışında sıkıntı yaşayan şirket, kredilerde vade uzatımı için bankalarla görüşüyor.

Geçen aylarda da Yıldız Holding borç yapılandırma için bankalarla görüşmeye başlamıştı.

Doğuş Grubu’nun banka kredileri internet sitesinde yer alan finansal rapora göre geçen yıl sonunda bir önceki yıla göre yüzde 11 artışla 23.5 milyar lira seviyesinde bulunuyor. Bunun içinde yer alan 7.5 milyar liralık kısım ise bir yıl ya da bir yıldan az vadeli kredilerden oluşuyor.

Grubun dolar ve euro cinsli kredilerinin TL karşılığı 18.6 milyar lira seviyesindeyken, bu kredilerin de vadesi 2020’den 2030’a kadar değişiyor. Geri kalan krediler ise TL ve diğer para cinslerinden oluşuyor.

Konuya yakın bir kaynak Doğuş’un birçok kredisinin proje kredisi olduğunu ve onların yapılandırılmadan normal seyrinde gideceğini belirterek “Toplam kredilerinin yarısından azı için vade uzatma istenebilir. Ama ödeyecek güçleri var, iki veya üç sene vade uzatma ile çok rahat ederler” dedi.

Konuya yakın bir başka kaynak da, “grubun nakit akışında sıkıntı var, borç yapılandırma istemesi bu kapsamda son derece normal” dedi.

Doğuş Holding 2016’daki 2 milyar liralık zararın ardından 2017’de de 2.3 milyar lira zarar etti. Holding’in geçen yılki satışları yüzde 16 artarak 20.4 milyar liraya çıktı.

Konuya yakın kaynaklar ayrıca aralarında borçlardan dolayı grubun gayrimenkul ve otellerin de aralarında yer aldığı birçok varlık satışını değerlendirdiğini belirtiyor.

Banka kredileri dışında tahvil ihracı yoluyla da borçlanan Doğuş Holding’in KAP’a yaptığı açıklamada, “Değişen dünya dinamiklerine uyum süreçleri kapsamında doğal olarak tüm paydaşlarımız ile sürekli iletişim içerisindeyiz. Bu bağlamda finansal kurumlar ile olan çalışmalarımız bugüne kadar olduğu gibi normal seyrinde devam etmekte, proje finansmanı ve sendikasyon kredileri alma ve kapatma faaliyetlerimiz de sürmektedir. Bahsi geçen faaliyetlerimiz kapsamında özel sektör tahvil sahiplerimizi etkileyecek herhangi bir husus bulunmamaktadır” denildi.

(Habere katkıda bulunan Birsen Altaylı; Redaksiyon Can Sezer)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ