Akıllı Gündem

Diş dolgusu tarihe karışıyor

Küçük büyük demeden herkesin kabusu olan diş dolgusu, King’s College Üniversitesi’nde bir grup bilim insanının fareler üzerinde yaptığı deneyle tarihe karışabilir. Bir çeşit kimyasalın diş özündeki hücreleri harekete geçirerek, ufak çürükleri tedavi edebileceklerini bulan bilim adamları acısız, iğnesiz ve dolayısıyla korkusuz bir diş tedavisinin kapılarını araladı.

Peki nedir bu diş dolgusu?

Genellikle dişçiler, diş çürüğünü onarmak amacıyla önce çürüğün bulunduğu alan kadar bir oyuk açar ardından metal cıva alaşımı, porselen, toz cam gibi karışımlarla açtıkları oyuğu doldururlar. Bu dolguları bizler yaşamımız boyunca yeniletmek zorunda kalırız ve çok korktuğumuz dişçi koltuğuna oturup aynı korkulu saatleri tekrar tekrar yaşarız.

Yeni yöntemde hangi yol izleniyor?

Bu kabusa son vermeyi amaçlayan bilim insanlarının tedavi yöntemi ise çok basit; ” Dişteki çürüğe önce ilaca batırılmış bir sünger yerleştiriliyor ve ardından üzerine koruyucu bir kaplama yapılıyor. Süngerin yerleştirildiği yer minerallerle doluyor. Neticede dentin kendini yeniliyor, böylece ileride değiştirmeniz gereken bir dolguya gerek kalmıyor. ”

Kanser tedavisinde de önemli rol oynuyor

Hücrelerin bölünerek kendi kendini tedavi etmesini amaçlayan bu yöntem, kanserin tedavisinde de büyük önem arz ediyor. Bilim insanları tarafından açıklanan bilgilere göre 3 ila 5 yıl arasında bu yöntemin kullanıma sokulacağı bekleniyor. Bu yöntem korkularımızı bir nebze yatıştırmasının yanında artık bekleyen çürüklerimiz olmayacağının kapılarını da bizlere açıyor.

Emel Erbaşlı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ