Akıllı Gündem

Çorum Devane TOKİ Konutları’nın yüzde 90’ı tamamlandı!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın Çorum Devane’de hayata geçirdiği 142 konutun yüzde 90’ı tamamlandı.

Çorum Devane TOKİ Konutları’nın yüzde 90’ı tamamlandı!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın Çorum Devane’de hayata geçirdiği 142 konutun yüzde 90’ı tamamlandı.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın Çorum Devane’de hayata geçirdiği 142 konutun yüzde 90’ı tamamlandı.

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan Çorum Devane’de yapımı yüzde 90 seviyesine gelen 142 konutluk kentsel dönüşüm projesinin inşaatını inceledi.
 

Kentsel dönüşüm projelerinde bir taraftan kamu menfaatini düşünürken diğer taraftan hak sahiplerinin de mağdur edilmemesi ve köhnemiş alanların da rehabilite edilmesi gerektiğini belirten Mehmet Ergün Turan, “Afetlere karşı riskli, yapı ömrünü tamamlamış konut stoku ile sağlıklı bir çevrede yaşam için gerekli koşulları sağlayamayan mekânsal dokuları dönüştürmeye devam ediyoruz. Çorum’da yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projesi ile bölgede yer alan afet riski taşıyan, niteliğini kaybetmiş ve yıpranmış olan kentsel mekânları, sahip oldukları özgün kimliklere uygun bir biçimde insana ve çevreye duyarlılık gösteren ve afetlere karşı güvenli bir yerleşim birimine dönüştüreceğiz” diye konuştu.
 

Şehirleri kimlikleri, gelenekleri, yerleşik demografik yapının kültür ve değerleriyle uyumlu olarak yenilediklerini söyleyen Turan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Çorum’da inşa ettiğimiz kentsel dönüşüm projesini yerel mimari doku, mahalle kültürü ve yatay mimari anlayışıyla inşa ettik. Dönüşüm alanlarında ikamet eden vatandaşlarımızın sosyo-ekonomik profilini doğru tanımlayarak, farklı gelir gruplarına dönük sosyal bütünleşmeyi sağlayan proje geliştirdik. Projelerimiz ile tüm ihtiyaçlara cevap veren yeni bir yaşam alanı oluşacak.”

 
İnsanların sosyal hayata katılmalarının, toplumsal huzur ve dayanışma açısından önemli olduğunu söyleyen Turan şöyle konuştu: “İdare olarak kentsel dönüşümde bu bilinç ile çalışıyoruz. Yenilenen alanlar, sürdürülebilir sosyal ve kültürel çevrelere dönüşmektedir. Kentsel dönüşümle sadece binalar yıkıp yerlerine yenilerini inşa etmiyoruz. Çevre düzenlemeleri, donatı alanlarıyla sosyal ihtiyaçlara da yanıt veriyoruz. 0-5 yaş okul öncesi çocuk grubundan üniversite gençliğine, kadınlardan erkeklere, tüm nüfus profillerine dönük ihtiyaç ve beklentileri düşünerek yerleşimleri yeniliyoruz. Kentsel dönüşümle, bölgelerin yaşam kalitesi yükseliyor. Dönüşüm olduğu bölgeye, şehre yeni değerler katıyor”

 
Çorum’da bugüne kadar 5 bin 386 konutun inşaatına başlarıklarını belirten Turan,  “Bu konutlarımızın 4 bin 389 âdetinin inşasını tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim ettik. Sağlık alanında toplamda iki hastane ve iki sağlık ocağı inşa ettik. Ayrıca Çorum’da bugüne kadar, 8 cami, 2 kamu hizmet binası, iki kütüphane ve ekonominin canlanması için 9 ticaret merkezi inşa ettik. Bu yatırımlarımız ile idare olarak Çorum’a 516 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdik” diye konuştu.
 

Bu içerik emlakkulisi.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ