Akıllı Gündem

Collezione Güney Kore’de mağaza açmaya hazırlanıyor

Türkiye’nin tekstil perakendecisi Collezione, Güney Kore’de yatırıma hazırlanıyor. Firmanın patronu Ekrem Akyiğit, yatırım fırsatlarını araştırmak için Güney Kore’de! İşte Para Dergisi’nin bu haftaki sayısında paylaştığı kulis haber…

Collezione Güney Kore’de mağaza açmaya hazırlanıyor

Türk hazır giyim markalarının yurtdışındaki mağaza yatırımları kesintisiz sürüyor. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) verilerine göre, çoğu hazır giyimci olmak üzere 99 firmanın tam 110 ülkede 3 bine yakın mağazası var. Bu sayının 2020 yılında 4 bin 500’e çıkması bekleniyor.

Yurtdışında mağaza yatırımlarını artıran perakendecilerden biri de Collezione. 1987 yılında Bakırköy’de açtığı mağazasıyla perakende sektörüne adım atan firmanın Türkiye’de 90, yurtdışında ise 65 mağazası var.

Diğer perakendeciler gibi Collezione’un patronu Ekrem Akyiğit de mağaza zincirini büyütmek için dur durak bilmeden tüm dünyayı dolaşıyor. Önceki hafta bir haberimize görüş almak için aradığımız Akyigit’i Seul’de bulduk. Güney Kore’ye hem bu pazarı yerinde görmek hem de olası partnerlerle ilk görüşmeleri yapmak amacıyla gitmiş. Arkadaşımız Özbey Men’in öğrendiğine göre Akyiğit Seul’den çok olumlu intibalarla dönmüş. Öyle ki Collezione’nin Güney Kore’deki ilk mağazası 2019’un ikinci yarısında açılabilirmiş.

Collezione’un bu pazara girmek istemesi son derece yerinde bir karar. Çünkü Türkiye ile Güney Kore arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) var. Yani Türk menşeli ürünler bu ülkeye sıfır gümrükle girebiliyor. Diğer etkenler ise, Korelilerin satın alma güçlerinin yüksek olması ve 1950-1953 yıllarında yaşanan iç savaşa asker göndermesi nedeniyle Türkiye’ye, dolayısıyla da Türk markalarına olan sevgileri. Dünyanın dört bir tarafına yayılmış olmalarına rağmen henüz hiçbir Türk hazır giyimcinin girmediği bu ülkeye ilk adımı Collezione atacak gibi görünüyor…

Kaynak: Para Dergisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ