Akıllı Gündem

Citroen DS özellikleri ve Türkiye fiyatı

Citroen’in DS serisinin fiyatları ve özellikleri. DS 3, DS 4 Ve DS 5’in Türkiye fiyatları.

Citroen DS özellikleri ve Türkiye fiyatı

PSA Grubunun premium tem­silcisi DS, geçmişte Citroen’in bir modeli olarak hayat bul­muştu ve ‘tanrıça’ olarak adlandırılı­yordu. 2009’da Fransız markanın üst sınıf modellerine adını vermeye baş­ladı ve 2015’tenberi de ayrı bir marka olarak yokuna devam ediyor.

Farklı görünerek kalıpların dışına çıkmak, haliyle dikkatleri de üzerine çekmek Fransızların sevdiği yak­laşımlardan. Otomotiv dünyasında fonksiyonelliğin can alıcı nokta olduğu günümüzde, farklılığını her yönüyle belli eden DS4, aykırı olmak isteyenleri hedefliyor.

Otomobil, özgün ve keskinlikten uzak hatlara sahip tasarımıyla aykırı ruhunu daha ilk bakışta belli ediyor. Yenilenen modelin krom malzemeyle çevrelenmiş ön ızgarası şık bir görü­nüm sunuyor. Camları çevreleyen krom detaylar da şıklığı bir bütün ola­rak sunmakta büyük pay sahibi. DS4, profilden bakıldığında üç kapılı hatch­back görünümünde. Bu görünümde C sütununun içerisine zekice gizlenmiş kapı kollarının rolü büyük. T asarımın bu detayı arka kısımda seyahat edecek yolcular için bir dezavantaj oluyor. Nedeniyse aracın arka koltuklarına geçişin rahat gerçekleşmiyor olması. DS4’ün arka kısmına geçtiğimizde bizi sportif detaylar karşılaşıyor.

Citroen DS 3 1.2 PURE TECH 110 HP EAT 6BENZİN OTOMATİK 99.000 TL
Citroen DS 4 1.6 BlueHDi EAT6 109.450 TL
Citroen YENI DS 5  SO CHIC1.6 BLUEHDI 120 HP EAT6DİZEL OTOMATİK 149.000 TL

Arka tamponda yer alan kromla çevrelen­miş tasarım, sportif ve şık bir egzoz çıkışı görünümünde fakat bu detayın egzoz çıkışlarına bir etkisi olmadığını belirtelim. Bir bölümü bagaj kapağına entegre stop lambaları da DS4’ün sportif ve şık görünümüne katkıda bulunuyor. Otomobilin ergonomik iç tasarımına geçtiğimizde kaliteli mal­zemelerle karşılaşıyoruz. Sürücünün sıklıkla kullanacağı butonlara erişim kolay gerçekleşiyor. Ön bölümde ferah bir yaşam alanı sunan DS4, bunu Fransız estetiğiyle birleşen kul­lanışlı detaylara borçlu. Güneşlikler geri çekilebiliyor ve çekildiğinde ön cam oldukça genişliyor. Aracın içine giren ışığın çoğalması ve görüş açısı­nın artmasıyla kabin ferah bir yapıya bürünüyor. Fakat aynı durumu kabi­nin arka kısmı için söylemek biraz güç. Bunun iki nedeni var. Birincisi DS4’un sportif tasarımı nedeniyle arka baş mesafesi pek yeterli olmayışı. İkincisi ise markanın arka kısımda cesurca fakat riskli kararının sonucu olarak DS4 un arka camları sabit ve açılmıyor.

Otomobilin kaputunun altında tutumluluğuyla beğeni kazanan 1.6 İt BlueHDi motor görev yapıyor. Altı ileri EAT6 otomatik şanzımanla kombine edilen motor 120 HP güç ve 300 Nm tork değerleri sunuyor. Kullandığımız süre zarfında tutum- luğuyla göz dolduran motorun ortalama yakıt tüketimi verisi 4.4 İt. Tüketim konusunda en önlerde yer alan Fransızlar, bu konuda ne kadar başarılı olduklarını tekrar gözler önüne seriyor.

DS4, dinamik bir sürüşten ziyade tutumluluğa önem veriyor. Fakat sürücüye cansız bir karakterde olma­dığını, istenildiğinde atak bir sürüş sunabileceğini de gösteriyor. Sessiz çalışan, yumuşak karakterli süspansi­yon sistemine rağmen yol tutuş konu­sunda da iyi bir performans gösteri­yor. Konforlu sürüşte oldukça rahat olan koltuklarının etkisi oldukça fazla.

Kalıpları yıkmak ve farklı olmak isteyenleri hedefleyen DS4, özgün tasarımıyla dikkat çekmekte başa­rılı. Fransız olduğunu ilk bakışta belli eden DS4, sıra dışı olmak isteyenler için iyi bir seçenek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ