Akıllı Gündem

Çinli HT Solar bir Türk şirketiyle ikinci güneş YEKA ihalesine katılmak istiyor-HT Solar GM Xi/AA

Çinli HT Solar bir Türk şirketiyle ikinci güneş YEKA ihalesine katılmak istiyor-HT Solar GM Xi/AA

İSTANBUL, 5 Nisan (Reuters) – Çinli güneş enerjisi paneli üreticisi HT Solar Energy’ın Türkiye birimi genel müdürü Robin Xi, bir Türk şirketiyle ikinci güneş enerjisi santrali YEKA ihalesine katılmak istediklerini söyledi.

HT Solar Enerji AŞ Genel Müdürü Xi, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, “YEKA ile ilgili teknik detayların açıklanmasını bekliyoruz. Enerjisa, Zorlu ve Çalık Enerji gibi şirketlerle görüşmelerimiz devam ediyor… Türk şirketlerden biriyle konsorsiyum olarak bu yıl da YEKA’ya girmek istiyoruz” dedi.

Xi, ikinci YEKA ihalesi için 1 milyar dolar yatırım hesapladıklarını ifade ederek, “Güneş enerjisi için yapılacak ikinci YEKA ile ilgileniyoruz. 1 milyar dolarlık yatırım hesapladık, bunu gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Güneş enerjisi santrallerinde kullanılacak ekipman endüstrisinin büyümesi ve bu amaçla büyük ölçekli santraller kurulmasını amaçlayan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinin ilki geçen yıl yapıldı. İkinci ihalenin bu yıl yapılması bekleniyor.

Toplam 500 milyon dolar yatırımla 1,000 megawatt büyüklükte santral kurulumunu da içeren ilk güneş YEKA ihalesini Güney Koreli Hanwha HQCL.O ve Kalyon kazanmıştı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ