Akıllı Gündem

Çinli bilim insanları plastikten yakıt üretmek için çalışıyor

Plastik kullanımının doğayı gittikçe daha fazla tehdit ettiği günümüzde bilim insanları bu soruna çözüm bulabilmek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Çinli bilim insanlarının getirdiği çözüm ise plastikten yakıt üretmek.

Çinli bilim insanları plastikten yakıt üretmek için çalışıyor

Günümüzde insanların plastik ile sevgi-nefret ilişkisi içerisinde olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz. Varlığına tahammül edemediğimiz halde plastik kullanımının her geçen gün artması bu fikri destekliyor.

Dünya Ekonomik Forumu’na göre plastik kullanımına bir çözüm bulunmazsa 2050 yılında okyanuslarda balıklardan çok plastik nesnelerin yüzdüğünü görmemiz kaçınılmaz. Peki çözüm ne olabilir?

Çinli bilim insanlarına göre bir çözüm var. Plastiği gün geçtikçe çevreye zarar veren bir veba olarak bırakmak yerine bir enerji kaynağına çevirmek mümkün. Profesör Zheng Huang “Çevredeki veya okyanuslardaki plastik israfı devam ederse yüzlerce, hatta binlerce yıl bulunduğu yerde kalacak. Bu yüzden bu israfa bir çözüm üretmemiz gerekiyordu. Biz de ondan faydalanmanın en iyi yolu olarak yakıta çevirmeyi düşündük.” şeklinde konuştu.

Polietilen kullanımı yiyecek paketlerinden tutun da poşetler ve plastik şişelere kadar her üründe mevcut. Yıllık tahmini 100 milyon ton üretilen bu maddeden böyle bir geri dönüşüm sağlamak oldukça iyi bir fikir.

“Bizim burada farklı olarak yaptığımız şey ise çapraz alkan yer değiştirme stratejilerini kullanmak oluyor. Bu işlem polietilen ile çok ucuz ve düşük değerdeki daha kısa alkanların yer değiştirmesini kapsıyor. Polietilen ve daha kısa alkanlar arasındaki bu yer değiştirme sonucunda polietilen bozuluyor ve dizel yakıtlar için uygun olan daha kısa alkanlara dönüşüyor.” Ortaya çıkan son ürün de çeşitli amaçlar için kullanılabiliyor. “İşlemlerimiz sonucunda ana ürün olarak yağ hirdokarbonları elde ediyoruz ve bu ürünü dizel vb. yakıt olarak kullanabiliyoruz. Şimdilik teknolojimiz polietilenin bozulmasıyla limitli. Ancak kısa zamanda diğer plastik tiplerinin bozulması için de yöntemler geliştirmeyi umuyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ