Akıllı Gündem

Çin’den Trump’ın listesine misilleme

Çin, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı tarife listesine karşılık verdi.

Çin’den Trump’ın listesine misilleme

Çin, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı tarife listesine karşılık verdi.

Çin, ABD’ye misilleme olarak 106 ABD ürününe karşı tarife uygulayacak. 

Çin Maliye Bakanlığı, yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulanacak 106 kalem malın 2017’de ABD’den yapılan ithalat tutarının 50 milyar dolar olduğunu duyurdu.

Karara göre ABD’den ithal edilen en önemli kalemler olan uçaklar ve soya fasulyesinin yanı sıra otomobiller ve kimyasal ürünler tarife uygulanacak kalemler arasında yer aldı.

Alınacak karşı önlemlerin son hali ve zamanlaması daha sonra duyurulacak. 

ABD DE 50 MİLYAR DOLARLIK TARİFE UYGULAMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump’ın yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığı Çin menşeli ürünlerin listesi duyurulmuştu. 

Genel olarak Çin’in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef alan listede, ticari değeri yaklaşık 50 milyar dolar olan bin 300’e yakın ürün çeşidi bulunuyor. 

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR), yayımladığı belgeyle, Çin’in Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetlerine cevaben alınacak ticari tedbirlerin ilk bölümünü kamuoyuna duyurdu.

Belgeye göre, Çin’den ithal edilen yaklaşık bin 300 ürüne yüzde 25 ek gümrük tarifesi getirilmesi planlanıyor.

Listede, nükleer reaktörler, toryum ve uranyum bileşikleri, demir, çelik, alüminyum ve bunları içeren alaşım metaller, gaz türbini, fırın, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, laktik maya, bazı ilaç ve aşılar gibi birçok farklı ürün çeşidi yer alıyor.

“ABD DTÖ KURALLARINI AÇIKÇA İHLAL EDİYOR”

ABD’nin bu adımlarına karşı Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ndeki temsilcisi bir açıklama yaptı. 

Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ndeki temsilcisi Zhang Xiangchen yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin ithalata tarife önlemlerine misilleme yapacaklarını ve Trump yönetiminin tarife adımlarını Dünya Ticaret Örgütü’ne taşıyacaklarını belirtti.

Zhang, “Tarifeler Dünya Ticaret Örgütü’nün temel ilkelerinin kasıtlı ve açık bir ihlalidir. ABD yönetiminin kararlarının sonuçları olacak. Bu kararlar Dünya Ticaret Örgütü’nü benzeri görülmemiş bir tehlikeye sürüklüyor” dedi. 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ