Akıllı Gündem

Çin Gümrük Tarifeleri Sonrası FX ve Hisse Piyasaları

Çin Gümrük Tarifeleri Sonrası FX ve Hisse Piyasaları

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

Açılış öncesi Dow vadeli işlemlerinin 500 puandan fazla düşmesiyle bugün, finans piyasaları için oldukça çirkin bir gün oldu, ancak New York oturumunun sona ermesiyle majör dövizlerde de olduğu gibi, piyasalar kayıplarını iyileştirdi ve günü pozitif bölgede bitirdi. Büyük olay Çin’in 50 milyar dolar değerindeki yeni tarife serisi oldu. Bu, Çin’in Mart ayında 3 milyar dolar uyarısından daha agresif ve cezalandırıcı bir miktar. Yine de yatırımcılar bunu normal karşıladı, çünkü bu sabahın en büyük sorusu tarifelerin ne kadar zarar vereceği değil, bir şekilde yürürlüğe girip girmeyeceği.

Başkan Trump, bugün bir tweetinde ateşi körüklemek yerine ABD ve Çin’in ticari bir savaş içinde olmadığını söyledi. Bu da ABD’nin Çin’in elini zorladığı son yaptırımların, Başkan Trump’ın Çin’i müzakere masasına oturtmak için baskı olarak kullandığı başka bir hamle olduğunu ortaya koyuyor. Çin kendi vergilerini, ABD ne zaman yürürlüğe koyarsa o zaman uygulayacaklarını söyledi, yani dünyanın en büyük iki ekonomisi, bir taraf resmi olarak harekete geçene kadar mücadele içinde olacak gibi. Trump’ın onlara geri adım attırmak için, ilerleyen günlerde/haftalarda daha iddialı tehditler savurma konusunda geçmişi vardır. Bugünün fiyat aksiyonları temelinde, yatırımcılar tarifelerin yumuşamasını ve hiçbir şekilde uygulanmamasını istiyor. ABD’nin işletmeler için gelecek ay kamuya açık bir duruşma planlamasını düşünürsek, şimdi ve o zaman arasında Çin ve ABD misilleme yerine, risk iştahı ve piyasalar için olumlu olabilecek daha sakin bir müzakere periyoduna girebilir.

Önümüze bakacak olursak, Cuma gününün ABD tarım dışı bordro raporları dikkatlerin çoğunu toplamaya devam ediyor. Özel sektör bordroları Mart ayında umulduğu kadar düşüş yaşamadı ve daha da önemlisi, hizmet sektör aktivitesi gevşerken, raporun istihdam unsuru artış yaşadı. Düşük işsizlik başvuruları ile birlikte bu, bu haftanın iş raporları için yüksek bir risk ortaya koyuyor.

Euro, ABD doları karşısındaki dar düzenlemesinden kurtulmak için ABD işgücü piyasası raporuna kadar beklemesi gerekebilir. Geçtiğimiz 5 iş günü için, çift 90 pip aralığında sınırlı kaldı. Bu sabahki beklenenden daha güçlü gelen Mart ayı CPI tahminleri dövize destek sağladı ancak Salı gününün yüksek seviyesine çıkaramadı. Bir çıkışın olacağı yakın ve hareketin gidişatı piyasanın risk iştahına ve ABD dolarına bağlı olacak. Perşembe günü Almanya’nın fabrika sipariş raporları, Euro bölgesi PMI revizyonları, Euro bölgesi üretici fiyatları ve perakende satışları yayınlanacak. Bu raporların etkisi sınırlı olacak gibi görünüyor.

Perşembe günü yayınlanacak olan İngiliz bileşik ve hizmet sektörü PMI rakamları ile sterlin hareket halinde olacak. Şimdiye kadar, imalat aktivitesinin istikrarlı kaldığını ancak inşaat aktivitesinin Mart ayında daraldığını biliyoruz. Geçen 4 işlem günündeki yüksek yükseklikler ve yüksek düşüklükler, GBP/USD çiftinin toparlanmak istediğini gösteriyor ancak döviz çiftini yukarıya taşıyacak güçlü verilere ihtiyaç olacak. İngiltere Bankası’nın faiz oranlarını artıracak bir sonraki majör banka olacağına dair genel bir beklenti var ancak yatırımcılar döviz almadan önce onların şahinliklerini onaylayacak bir veri bekliyor.

Başta Yeni Zelanda doları olmak üzere 3 emtia dövizi de bugün yüksek işlem gördü. Döviz Hazine’nin tüketimin büyümeyi desteklemeyi sürdüreceği üzerine değerlendirmesi ile destek gördü ancak bu artış, ABD piyasaları düşük seviyelerinden kurtulmaya başladığı zaman esas moment kazandı. Avustralya’da perakende satışlardaki keskin bir artış, düşük inşaat izinleri ile dengelendi. Çin’deki yavaşlama ile Avustralya büyük bir darbe alacakken, eğer tarifeler hiçbir zaman gerçekleşmezse, AUD/USD çiftinde 0,7650 seviyesi üzerindeki son düzenleme tabanı görebilir. Bu aklın bir köşesinde dursun, bu akşam PMI hizmetleri ve ticaret dengesi formunda yayınlanacak pek çok Avustralya verisi var. petrol fiyatları düşük seviyelerinden yükseldikçe, USD/CAD kayıplarını genişletti. Başkan Trump’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow’a göre, pozitif bir NAFTA duyurusunun çok yakın olduğunu ve “hisse senedi piyasalarının bunu seveceğini” söyledi. Bu da yalnızca bir anlama gelebilir, Kanada ve ABD anlaşmaya yakın.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ