Akıllı Gündem

Çin dizel ve benzinin yerine etanol yakıt kullanacak

Dizel ve benzin kullanımını yasaklamaya hazırlanan Çin, şeker kamışı ve mısırdan üretilen etanol yakıt kullanmayı planlıyor. Çin etanolun ülke genelinde kullanımı için hedefi 2020 olarak belirledi. Etanol nedir? Etanol nerelerde kullanılır?

Çin dizel ve benzinin yerine etanol yakıt kullanacak

Çin, 2020’ye kadar ülke çapında etanol kullanmayı gözden geçiriyor. Resmi Xinhua haber ajansının bildirdiğine göre Pekin, ülkede fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmayı değerlendiriyor.
Xinhua’ya göre etanol yakıt üretimi ve tüketiminin artırılması planı sadece çevreye katkı sağlamayacak aynı zamanda bazı kırsal bölgelerde ekonomik faaliyeti de artıracak. Habere göre Çin, 2025’e kadar mısır sapı gibi ürünlerden çıkarılacak geniş çaplı selülozik etanol üretimini programladı.

Çin etanolun ülke genelinde kullanımı için hedefi 2020 olarak belirledi

Çin, etonolün araç yakıtı olarak ülke genelinde kullanıma sunulması için hedefi 2020 olarak belirledi.
Çin hükümeti etanol kullanımı yoluyla fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmayı, mısıra endüstriyel talebi artırmayı ve hava kirliliğinin önüne geçmeyi hedefliyor.
Çinh’in akaryakıt kullanımının 2020’de 150 milyon tona ulaşması, bu akaryakıta yüzde 10 oranında, 15 milyon ton etanol katılması ve etonal üretimi için yılda 45 milyon ton mısır kullanılması bekleniyor.

Etanol nedir?

Etanol, bir alkol türüdür. Alkollü içeceklerin hammaddesi olan etanol, araç yakıtlarında karışım olarak da kullanılmaktadır.

Etanol, hem alkol hem de yakıt olarak kullanılabilen bitkisel, yanıcı, renksiz, kimyasal bir bileşiktir. Organik bileşikler sınıfında yer alan etanol, alkollü içeceklerde kullanılan tek alkol türüdür. Genellikle şeker kamışı ve mısırdan üretilen etanolun üretiminde farklı bitkiler de kullanılabiliyor. Etanol, özellikle alkollü içeceklerin hammaddesi konumunda organik bir bileşiktir. Kullanım alanlarına göre etanolu biraz yakından tanıyalım.

Etanol Nerelerde Kullanılır?
Etanol, ağırlıklı olarak alkollü içeceklerde ve araç yakıtı formunda kullanılır. Ancak başka kullanım alanları da var. Mesela termometre sıvısı olarak kullanılmasının sebebi sıcak ortamlarda hacminin büyümesidir. Renksiz olduğu için bir tür boya ile sıvı seviyesinin görünmesi sağlanır.

Etanol veya etil alkol aynı zamanda çok iyi bir çözücüdür. Bu sebeple parfümeri sektöründe ve esanslarda çok sık kullanılır. Vitamin şuruplarında da çözücü olarak kullanılmaktadır. Kimya endüstrisinin de önemli bir bileşiği olan etanol, organik bileşiklerin üretiminde başlangıç maddesi olarak da kullanılır.

Sarhoş edici maddeler içerdiği için alkollü içeceklerin hammaddesi olan etanolun geçmişinin Neolitik döneme kadar gittiği tahmin edilmektedir. Hatta Kuzey Çin’de 9000 yıllık bazı içki kaplarında kurumuş etanol bulunması, etanolun o dönemlerde bile içki olarak kullanıldığı tahminlerine yol açmıştır. İslam bilginleri, damıtma yöntemini bularak etanolu saf bir bileşik olarak elde etmiştir. M.S 700 ve 800’lü yıllardan kalma bazı kaynaklarda şarabın damıtılarak yanıcı buhar elde edildiğine dair bazı bilgiler yer almaktadır. 1800’lü yıllarda da bazı kimyagerler tarafından etanolun kimyasal formülü keşfedilmiş, çeşitli reaksiyonları denenmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ