Akıllı Gündem

CIA, iPhone ve MacBook’ları bu programla hackledi

WikiLeaks, CIA hakkında sızdırdığı “CIA elektronik cihazlar hack raporu” için yeni belgeler sızdırdı. WikiLeaks’in sızdırdığı yeni belgelerde CIA’in iPhone ve MacBook’ları nasıl hacklediği detaylı olarak anlatılıyor.

CIA, iPhone ve MacBook’ları bu programla hackledi

WikiLeaks’in geçtiğimiz haftalarda sızdırdığı ‘Kasa Dairesi 7’ belgelerinin sarsıntıları devam ederken, WikiLeaks yeni belgeler sızdırdı. “CIA elektronik cihazlar hack raporu”nun devamı niteliğindeki belgeler, CIA’in Apple cihazlarını nasıl hacklediğini ortaya koyuyor.
Paylaşılan gizli belgelere göre CIA, iPhone ve MacBook cihazları ‘NightSkies’ adı verilen bir program vasıtası ile fark edilmeden izledi.

 
‘NIGHTSKIES, CIA’E iPHONE TAM KONTROL SAĞLIYOR’
WikiLeaks’in açıklamasına göre fabrikadan çıktıktan sonra fiziksel olarak iPhone’a yüklenen program arka planda çalışarak CIA’ye telefon üzerinde ‘tam kontrol’ sağlıyor.
Buna göre CIA bu telefonlara istediği dosyaları gönderiyor, dosyaları indiriyor.
Telefon sahibinin yazılı mesajlarını, adres defterini ve arama çağrılarını izleyebiliyor.
Sızıntılarda yer alan 2008 tarihli bir belgede NightSkies’ın 2. versiyonunun fiziksel olarak telefona yüklenmesi gerektiği ve ancak telefonun kullanmaya başlandığı zaman aktif olduğu belirtiliyor.


NIGHTSKIES, 3 AŞAMALI OLARAK ÇALIŞIYOR
NightSkies,  Ekme (Implant), Dinleme (Listening Post) ve Son İşlemeler (Post Processing) adı verilen 3 aşamalı olarak çalışıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ