Akıllı Gündem

Çeyrek Sonu Satışı mı – Yoksa Daha Kötüsü mü?

Çeyrek Sonu Satışı mı – Yoksa Daha Kötüsü mü?

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

Hisse senetleri, dövizler ve hazine verimleri ticaretin son iki saatinde serbest düşüşe devam ederken, finans piyasaları Salı günü toparlandı. Dow Jones Industrial Average New York (NY) oturumunu 300 puan üzerinde kayıp ile bitirmeden önce gün içerisinde 240 puandan fazla yükselmişti. %3 ve %1,7 düşüş yaşayan NASDAQ ve S&P 500 için yüzdelik oranda bile kayıplar çok büyüktü. Bu harekete birçok farklı faktörün etkide bulunduğunu söyleyebiliriz ancak satışın tutarsızlığı, bunun likidasyon ile hareket ettiğine işaret ediyor. Hiçbir gelişme iyi bir haber olmayacak ve döviz bugün yaşadığı kadar büyük bir düşüş yaşamayacaktır.

ABD’de ay sonu ve Japonya’da çeyrek dönemin bitişi, mali yılın sonu anlamına geliyor, yani pek çok pozisyon ayarlamaları olabilir. Teknoloji sektöründeki olumsuz gelişmeler ve zayıf ABD ekonomi raporları da harekete katkı sağladı. Konferans Yönetimi’nin son raporuna göre bu yıl ilk kez tüketici güveni düşüş yaşadı ve Richmond bölgesinde Mart ayında hızlanması beklenen imalat aktivitesi yavaşladı. Önümüze bakacak olursak, USD/JPY çifti 105 altındaki diğer bir hamleyi gözlüyor ve bunun gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Dördüncü çeyrek GSYİH revizyonları, askıda konut satışları ile beraber Cuma günü yayınlanacak – güçlü veriler doları destekleyebilecekken, bu raporlar, bu hafta piyasa akışını esas olarak yönlendiren piyasa hassasiyetini değiştirecek yeterli bir etkiye sahip değil.

Avustralya doları satışlardan darbe alarak, ABD doları ve Japon Yen’i karşısında yaklaşık %1 kayıp yaşadı. Dün gece yayınlanan bir veri yoktu ve bu akşam için de bir gelişme beklenmiyor ancak döviz, riskten kaçınma ve düşük emtia fiyatları ile baskılanıyor. Çin’in problemleri de Avustralya üzerinde en büyük etkiye sahip, yani ABD dolarının zayıflığından faydalanmayan dövizin, ABD doları karşısında 3 ayın düşük değerleri ile kapatması sürpriz değil.

Yeni Zelanda doları da Pazartesi gününün satışlarından sonra geri çekildi ve 20 günlük ortalamanın üzerinde kalırken, daha fazla riskten kaçınma, çiftin 0,72’ye gerilemesine neden olabilir. Yeni Zelanda işletme güveni rakamları bu akşam yayınlanacak.

Tüm majör dövizlerden en dirençlisi, riskten kaçınmaya karşı bağışıklığı olmamasına rağmen Kanada doları oldu. Kanada doları, petrol fiyatlarındaki 1,4%’lük düşüşten fazla etkilenmedi ancak bu seviye üzerindeki anlamlı bir hareket 1,30 seviyesine doğru güçlü bir toparlanmaya yol açabilir.

Beklenenden zayıf gelen Euro bölgesi güveni ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin temkinli değerlendirmeleri, EUR/USD çiftinin 1,25 üzerine kırmasını engelledi. Bu sabah ECB üyesi Liikanen, ECB’nin teşvik programını kaldırırken sabırlı olması gerektiğini söylerken, ECB üyesi Nowotny, varlık alımlarının kademeli olarak azaltılması gerektiğini belirtti. Herkes teşvik azaltımını konuşurken, zayıf verilerin ve temkinli konuşmaların bileşimi yatırımcıların başka yerlerde fırsat aramasına neden oluyor. Bunun yanında, EURUSD 1,2340 seviyesinde epey destek görüyor.

Diğer yanda sterlin, NY oturumu başında agresif bir şekilde elden çıkarıldı ancak, Londra kapanışına doğru toparlandı ve günün sonunda ABD piyasalarındaki volatiliteyi umursamayarak güçlendi. Çöküntünün ve tersine dönmenin zamanlaması, hareketin çeyrek dönem ve ay sonu akışlarından başka bir şey ile ortaya çıkmadığını ortaya koyuyor. Yani bununla birlikte, günü yüksek seviyelerde iyi bitiren EURGBP başka düşük bir seviye görebilir.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ